Zajímavosti

Léčení Alzheimerovy choroby

Jak nemoc laicky rozpoznat a co proti ní můžeme udělat

Alzheimerova nemoc patří do skupiny velmi závažných, neurologických, degenerativních onemocnění a postihuje především mozek, zejména v prvním stádiu svého vývoje. V dalších stupních pak dochází k celkovému tělesnému oslabování a degeneraci svalové hmoty, centrální nervové soustavy a podobně. Ke konci obvykle postižený leží ve vegetativním stavu a je nutná nucená výživa. Vývoj nemoci je však u každého pacienta různý. Zhruba od dvou, do deseti a více let, záleží na genetické výbavě nemocného. Někteří pacienti mívají gen, který vývoj choroby zpomaluje. U nemocných, kteří tento gen nemají, pak můžeme počítat s průběhem kratším, cca tři až pět let, léčí li se pouze klasickým způsobem Pojďme se podívat, jaké jsou možnosti a co určitě udělat musíme, abychom vývoj choroby alespoň výrazně zpomalili.




Nejprve stručně k principu této nemoci: v mozku se vytváří a ukládají molekuly proteinu beta-amylázy. Tento protein vytváří vláknité shluky, obklopující nervové buňky a způsobuje v nich tzv. sterilní zánět. Tedy zánět, který neobsahuje žádné bakterie, ani viry a co je zásadní, imunita ho nerozpozná a proto proti němu nebojuje. Napadené buňky postupně odumírají, dochází tak k jejich pozvolné degradaci a k dalším problémům.

Příznaky: Alzheimerova nemoc obvykle začíná plíživě a nenápadně, často mnoho let předtím, než dojde k jejím otevřeným projevům. Výrazné poruchy paměti a pozvolné omezování kognitivních schopností, jsou už pouze potvrzením nemoci, nikoli jejím začátkem. Jakmile tedy zjistíme, že něco není v pořádku s pamětí, zbystříme! Prvotní projevy jsou dva. Zapomínání nejčerstvějších událostí, velmi typické. Dotyčný se nás začíná opakovaně ptát, jestli už něco udělal a zeptá se mnohokrát za hodinu. Později se intervaly dotazů zkracují, vzrůstá dezorientace, atd. V okamžiku, kdy zjistíme počátky zapomínání, provedeme testy čichu. Čichové centrum je v mozku poblíž centra krátkodobé paměti a k jeho poškození dochází paralelně s ním. A pozor ? ztráta čichu bývá zpočátku selektivní!! Pacient něco cítí dobře a něco vůbec, nebo omezeně. Později čich mizí úplně a dotyčný reaguje pouze na velmi výrazné pachy, či vůně.


V okamžiku poruch paměti a čichu neváháme a zajistíme co nejdříve odbornou lékařskou pomoc!! Ta spočívá v důkladném vyšetření a co nejrychlejším potvrzení, nebo vyloučení choroby. Vyšetření i léčba jsou drahé a praktičtí lékaři mívají tendenci symptomy přehlížet s tím, že se jedná o stařeckou sklerózu. V žádném případě se nenechte odbýt a trvejte na komplexním neurologickém vyšetření!! Jeho nosnou částí je MR mozku a odběr mozkomíšního moku, ve kterém se nachází látky, naznačující na vývoj beta-amylázy v mozku. Naprosto klíčové je pak nasadit blokátory beta-amylázy, typicky Aricept, nebo Yasnal. V této chvíli jsme z lékařského hlediska udělali maximum a existuje šance, že léky vývoj nemoci výrazně zpomalí. Nyní se můžeme začít věnovat alternativní léčbě. Tu rozdělíme na dva základní typy. Léčení na fyzické úrovni a potom na vyšší, mentální rovině. Příčin Alzheimera je mnoho a u každého bude duchovní podstata jiná. Proto nelze zvolit univerzální metodu, ale to je běžný problém u většiny nemocí. My si ale ukážeme, co můžeme fyzicky udělat sami, pro poměrně výrazné zlepšení zdravotního stavu a zpomalení průběhu nemoci.


Úplně nejlepší a vyzkoušená věc je čínský lék, jehož název si bohužel nepamatuji přesně, ale myslím, že to byl Qin Chuang Bao, nebo Quinn Chuang Bao. Jedná se o nesmírně špatně dostupný preparát a to i v samotné Číně, ale pokud byste tam jeli a sehnali jej, nic lepšího nenajdete! Užívá se jedna tableta ráno a do dvou týdnů dojde k výraznému zlepšení jak duševních funkcí, tak i k obnovení čichu. Naprosto zázračný lék, ale sehnat jej u nás již nelze. Pro většinu z nás je Čína daleko, takže nasadíme dostupnější prostředky. Dosáhneme však s nimi velmi solidních výsledků! A nezapomínejme na naprosto podstatnou věc - bez zmíněných blokátorů beta-amylázy se neobejdeme a v žádném případě je nesmíme vysazovat! V případě Alzheimera se zatím žádné zázraky nedějí, i když úspěšné pokusy na myších hlásí australští vědci. Ale to je již pro většinu nemocných stejně pozdě.


Osvědčené alternativní prostředky jsou tři a můžete je bez obav kombinovat. Ráno na lačno je dobré udělat šťávu z jednoho menšího celeru, jedné mrkve a menšího jablka. Mrkev a jablko se přidávají hlavně pro zjemnění chuti, podstatný je celer. Pročišťuje krev, doplňuje sodík a zlepšuje látkovou výměnu. Za další si koupíme Ganodermu (lesklokorka lesklá), k dostání ve specializovaných obchodech, nebo na internetu. Pražáci naleznou ověřenou verzi v obchůdku na Korunní 588 / 4 (eshop je na adrese http://www.smer-zdravi.cz). Hledejte "ganoderma", varianta s Cordicepsem také není od věci. Popis produktu je myslím docela výmluvný. Poslední položkou "protiněmeckého" seznamu je Resveratrol. Opět jej zakoupíte v e-shopech. Zkuste najít verzi s nejvyšším obsahem účinné látky, ale nijak to neprožívejte. Jedná se o výtažek z vinných hroznů a pozitivní výsledky podávání při alternativní léčbě Alzheimera potvrdily i vědecké studie, i když řada neurologů zůstává skeptická. Zmíněné tři věci neberte naráz, ale dejte si mezi nimi cca půl hodiny přestávku. Nicméně budete příjemně překvapeni jejich účinností. Nákladovost? Odšťavňovač cca 5000 korun (doporučuji šnekový), zelenina činí pár korun, Ganoderma a Resveratrol cca 2000 měsíčně. Zdá se vám to hodně? Jistě, ale investice se vyplatí. Proč?


Typický průběh Alzheimera vypadá tak, že se původní, relativně neškodné zapomínání, postupně mění v noční můru dalších symptomů: permanentní a naprosto sofistikované schovávání věcí. Rozpad osobnosti. Snižující se schopnost provádět každodenní úkony, jako jsou nákup, hygiena, domácí práce atd. Narůstající dezorientace. Rychlé fyzické chátrání, úbytek energie, ztráty vědomí, zmatenost, neschopnost se jakkoli zabavit. Čtení a sledování filmů dotyčného nebaví, protože přečte řádku a neví, co bylo na začátku, stejně tak u filmu. Deprese, melancholie, celková nechuť do života (toto ale nenastane u každého). Neschopnost o čemkoli diskutovat, protože paměť mizí čím dál rychleji. A mnoho dalších projevů, celkově nesmírně zatěžujících psychiku rodinných příslušníků. Časté jsou rovněž poruchy spánku, spojené s nočním opouštěním domova a podobně. Není třeba pokračovat, řekněme si však ještě o jedné, naprosto klíčové věci, kterou je dobré u nemocných s touto chorobou dodržet.


Jak nemoc postupuje, pacient čím dál víc potřebuje důvěrně známé prostředí. To mu dává jistotu a stejně tak i přítomnost blízkého člověka. Jakákoli změna pro něj může mít fatální dopady. U této choroby navíc platí, že změny jsou pouze negativní, nastane li nějaká, málokdy se stav vrátí na původní úroveň. Z toho důvodu je dobré nevyvážet dotyčného do neznámého prostředí, pokud se nejedná o místo, kde strávil desítky let života. Nejezděte s ním na dovolenou tam, kde to dobře nezná. Není pak totiž ani schopen si dojít na záchod a už jenom toto je pro něj nesmírně stresující a vyčerpávající! Pohybujte se pouze v místech, která jsou pacientovi důvěrně známá a pokud možno, neopouštějte ho na delší dobu, protože i to bude vnímat jako podstatné ohrožení a jeho stav se rázem (a často prudce) zhorší. Naopak doporučuji brát ho tam, kde strávil příjemné chvíle, probírat staré fotky, hodně s ním mluvit o minulosti, protože z té si obvykle něco pamatuje, ze současnosti neví nic. Včas si zajistěte právní záležitosti - typicky plnou moc k finančním operacím, přebírání důchodu, příjem pošty atd. A preventivně se poohlédněte po vhodném domově, až to doma přestane být únosné. Zde však narazíte na naprosto děsivé ceny, protože slušnější Alzheimer centra stojí desítky tisíc měsíčně a od státu dostanete cca čtvrtinu. Politiky zatím tato nemoc příliš nezajímá. Logicky, protože takto postižený člověk již pro ně není zajímavý. Strašné, že? Ale taková je realita. Dalšími alternativami pak jsou denní stacionáře, případně pečovatel / ka. Ale i toto vše stojí peníze, na které většina důchodců nedosáhne. Nesmírně důležitá věc: pacient s Alzheimerem neztrácí lidskou důstojnost a to ani ve velmi pokročilém stádiu!!! Nemluvte na něj jako na malé dítě, nesnáší to a nebude vás akceptovat. Při koupání se obvykle ženy brání i vlastním dcerám, zejména pokud je už nepoznávají. Pomoc při hygienických úkonech mohou tito lidé vnímat, jako ponižování. Atd.


Shrnutí: pokud dodržíme včasnou léčbu blokátory beta-amylázy, přidáme popsané alternativní prostředky a vyvarujeme se zásadních změn v životě nemocného, potom mu můžeme prodloužit jeho aktivní život o řadu let! A to se počítá. Protože na hledání vhodné léčby intenzivně pracují vědecké týmy po celém světě a nikdy nevíme, kdy se objeví přelomová léčba. A také proto, že kvalita života našich nejbližších je klíčová i pro náš vlastní, tak je to jednoduché! Není tedy nutné ztrácet naději a propadat panice, pokud se v rodině objeví tato diagnóza. Rozhodující je čas a nasazení všeho, co nasadit můžeme. Kvalitním neurologem počínaje (skvělí jsou v Motole), důvěrně známým prostředím konče. Určitě jsem velmi zvědavý na vaše vlastní zkušenosti! Protože moje jsou v této oblasti poměrně pozitivní.


Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 0 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:





Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice




Související články:

Baruška (1.11.2023 04:50)
PF 2023 (24.12.2022 04:47)
Dvě cesty vývoje lidského mozku a jejich dopady (2.6.2022 14:00)
PF 2022 (24.12.2021 05:19)
Chlastejte Tuzemák a rychle sdílejte, než to smažou! (15.2.2021 15:20)
PF 2021 a malé vánoční zamyšlení nad dětským Ježíškem (24.12.2020 09:31)
Zimní otužování očima přímého účastníka (30.1.2019 17:42)
Návod na použití péřového spacáku (4.1.2019 09:47)
Tradiční malá PéeFka:) (23.12.2018 14:25)
Lehké vyčištění jater (7.6.2018 17:13)
Vánoční přání a také malý tip na netradiční dárek (22.12.2017 16:50)
Svépomocné řešení aktuální máslové krize (27.9.2017 18:13)
Změny na Oranžových stránkách (13.3.2017 16:52)
Zázrak české farmacie v praxi (29.1.2017 18:34)
Nedobrovolný kurs přežití ve volné přírodě (7.11.2016 18:48)
Skrytá rizika energetických nápojů (1.11.2016 15:29)
Zánět močových cest a přírodní farmacie (23.10.2016 17:35)
Těžké nemoci a konopí (14.10.2016 14:19)
Náboženství a fanatismus v praxi (29.9.2016 20:56)
Jak jsem hledal brýle pod vodou a jak to dopadlo (30.5.2016 14:34)
Změny na Oranžových stránkách (27.5.2016 11:21)
Jak (ne)léčit rakovinu (20.3.2016 10:34)
Jak na chřipku II. (17.11.2015 12:29)
Čínská medicína - ano či ne? (17.11.2015 11:20)
Dobročinná, (nejenom) vánoční sbírka (11.12.2014 12:13)
Jak účinně (a nesmyslně) zkrátit život vašeho morčátka (18.6.2014 21:06)
Jak na kuří oka? (3.2.2014 21:25)
Chce to klid a nohy v teple (3.2.2014 21:21)
Jak na tělesnou termogulaci? (26.1.2014 21:12)
Oranžové stránky miliónové:-) (3.1.2014 22:03)
Jak na lehké vyčištění těla po Svátcích? (1.1.2014 21:10)
Stáří a choroby (5.12.2013 21:21)
Když nám příroda dává mat (29.9.2013 12:01)
Neobvyklé setkání na staré E55 (24.8.2013 10:06)
Odpovědi na dotazy čtenářů v komentářích - k 15.6.2013 (15.6.2013 20:16)
Poděkování za pomoc dětskému domovu (19.12.2012 22:08)
Malá vánoční pomoc opuštěným dětem (22.11.2012 19:48)
Úplněk 31.8.2012 (1.9.2012 14:53)
Léčivé vzpomínky (25.8.2012 17:03)
Když udeří mrazy... (9.4.2012 18:34)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.7.2011 (7.1.2012 12:20)
Jak správně vyprat péřový spacák... (27.11.2011 18:09)
Teplický léčitel Jaroslav M. Pešek (3.7.2011 16:39)
Putování s pejskem (1.3.2011 21:07)
Úplněk 24.8.2010 (27.8.2010 07:25)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.3.2010 (6.3.2010 12:54)
Klidně bych tam své dítě nechala (28.2.2010 11:34)
Až jednou budete umírat... (5.12.2009 11:04)
Já tu knížku ale opravdu potřebuju!! (31.5.2009 19:01)
Fotogalerie autora Oranžových stránek (3.4.2009 21:22)
Měla si tu blbou krávu poslat do prdele... (7.3.2009 10:08)
Magie Vánoc (20.12.2008 22:01)
Jaká je současná úroveň slušnosti a úcty k hodnotám v "malém českém rybníčku" ? (4.12.2008 21:23)
Myška (28.3.2008 15:18)
Jak jsem kupoval zrcadlovku (25.3.2008 21:13)
Vyjádření vedoucího Správy CHKO Kokořínsko (11.1.2008 15:23)
Svět není černobílý (19.12.2007 14:42)
Poslední jízda na trati č. 132 (14.12.2007 18:36)
Máme pro vás vstupenku... (22.6.2007 14:44)
Lze léčit neplodnost astrologickými metodami? (25.1.2007 20:20)
Jak se dají zdarma pořídit svaté obrázky... (29.12.2006 19:08)
Magicko-astrologický závod ve Staré Praze (21.11.2006 20:02)
Záchrana potápěče na volném moři po ztrátě vztlaku (28.9.2006 20:11)
Zvláštní setkání pod vodou (1.8.2006 14:44)
Zajímavosti o toxoplasmóze (24.4.2006 18:03)
Ptačí chřipka - hrozba nové pandemie? (6.3.2006 15:29)
Faraónův holící strojek (2.12.2005 13:54)
Nebojte se Nostradama (2.12.2005 13:40)
Backster efekt (2.12.2005 13:33)
Éčka v potravinách (2.12.2005 11:30)
Deodoranty vs antiperspiranty (2.12.2005 11:11)
Chřipka - opravdu trvá devět dnů? (1.12.2005 19:23)