Počet zobrazených článkù: 3 (z celkem 3 nalezených)

Izrael

* Gamma č. 192 - Počátky izraelského státu (III.)

Vydáno dne 27. 02. 2009 (3003 přečtení)

Počátky izraelského státu 1949 - 1955 (III.)

Z minulého dílu:
O týden později vznesl zajordánský ministr zahraničí námitky vůči zahrnutí arabské osady Beit Džibrín na hebronské vysočině, stále ještě držené iráckými jednotkami, do izraelského území. Jednání byla obnovena, král si však už nepřál žádné další odklady, a když se mu nepodařilo přemluvit Jadina, aby mu osadu věnoval jako dárek k nadcházejícím narozeninám, dohodu potvrdil v původní podobě. V izraelském parlamentu naopak smlouvu napadl radikální Menachem Begin (jenž se v osmdesátých letech stal premiérem) a vyzval poslance, aby vyslovili nedůvěru vládě, která se svévolně zřekla izraelského území. Výzva byla promptně odmítnuta a smlouva 3. dubna ratifikována jako definitivní tečka za izraelskou válkou za nezávislost. Zajordánsko neboli Trans-Jordan (které se už nenacházelo jen "za Jordánem", protože podle podmínek příměří k němu byl připojen i Araby obývaný Západní břeh) se pak přejmenovalo na Jordánsko.


Celý článek... | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek
Izrael

* Gamma č. 191 (Izraelská válka za nezávislost (II.))

Vydáno dne 17. 01. 2009 (3109 přečtení)

Izraelská válka za nezávislost (II.)

Z minulého dílu:
?Proč tolik spěcháte s vyhlášením státu?? zeptal se král. ?Nač ta netrpělivost?? Golda opáčila, že národu, který čekal dva tisíce let, se těžko dá vyčítat netrpělivost. ?Copak nechápete, že jsme vašimi jedinými spojenci v této oblasti?? zeptala se. ?Ano, ale co mohu dělat? Nezávisí to na mě,? odpověděl Abdulláh. ?Vím, že je vaší povinností bojovat. Ale proč nepočkáte ještě pět let? Vzdejte se svobodného přistěhovalectví; převezmu celou zemi a dám vám zastoupení v parlamentu. Budu s vámi zacházet velice slušně a nebude žádná válka.? ?Myslíte, že jsme po léta tvrdě pracovali jen proto, abychom měli své zástupce v cizím parlamentu?? opáčila Golda. ?Jestli nám nemůžete nabídnout víc, pak bude válka a my ji vyhrajeme. Ale možná se budeme moci znovu setkat po válce, až bude existovat židovský stát.?


Celý článek... | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek
Izrael

* Gamma č. 190 (Izraelská válka za nezávislost (I.))

Vydáno dne 17. 01. 2009 (6440 přečtení)

Izraelská válka za nezávislost (I.)

Z minulého čísla o Suezském průplavu:
Ničím nerušený provoz Suezského průplavu pak trval čtrnáct let. Britové po válce odešli z Egypta a ponechali si vojenské jednotky pouze v pásmu průplavu, který zůstával majetkem britské vlády. O tři roky později, v roce 1948, britský odchod z další kolonie ? Palestiny ? připravil jeviště pro sérii dramat, která neskončila do dnešních časů a téměř vždy se průplavu bezprostředně dotýkala. Součástí tohoto příběhu se proto od této chvíle stane také alespoň letmý nástin střetů probíhajících už šedesát let na Blízkém východě.


Celý článek... | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 24 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek©2001 Zbyněk Slába, grafické prvky - Renáta Řehová
Stránky byly vytvořeny s využžitím redakčního systému: PhpRS