Orb. stanice

* Gamma č. 008 (MIR VI.)

Vydáno dne 24. 01. 2006 (3022 přečtení)

Ruská orbitální stanice MIR - Léta na MIRu VI. a dopisy čtenářů

(výtah z filmu o pracovním dnu na Miru)

Směna končí a je čas jít zase spát; jen se před ulehnutím nesmí zapomenout na plastické špunty do uší. Kdo si představuje hrobový klid kosmického prostoru, byl by asi překvapen; Mir se všemi trvale běžícími nebo občas zapínanými přístroji je pěkně hlučná noclehárna. Na oběžné dráze navíc schází všudypřítomný atmosférický šum, který nevnímáme a který překryje spoustu tichých zvuků, a tak je tady každé cvaknutí ventilu, zahučení ventilátoru nebo zarachocení stabilizačního raketového motorku pořádně slyšet, tím spíš, že ventilátory, čerpadla a jiná zařízení už mají za ta léta pěkně vyběhaná ložiska. Zkuste se svézt v patnáct let starém autě, a rychle pochopíte, o čem je řeč.Orbitální stanice MIR


Jedním z drobných technických problémů je vnitřní vytápění stanice. K tomu samozřejmě slouží elektrická kamínka, jenže ani ta tady nefungují jako dole na Zemi. V prostředí gravitace stačí umístit kamna na podlahu, a stoupající ohřátý vzduch za chvíli vytvoří pravidelnou cirkulaci, která rychle prohřeje celou místnost. Když ale gravitace není, okolo kamen se vytvoří nevelká koule ohřátého vzduchu a ve zbytku stanice je pořád stejná zima. A tak se musí teplý vzduch od kamen uměle rozhánět do okolí ventilátory a vzduchovody. Teprve na oběžné dráze je vidět, o kolik je všechno složitější, když věci zůstávají viset ve vzduchu a nepadají samy na podlahu.Dopisy čtenářů

Zbyněk:

Zaujala mě Venuše - respektive Tvoje formulace, že Venuše se točí na druhou stranu, než by měla. Co to je "měla"? Čím je vlastně určen směr rotace planet?

Ve výkladu o vzniku sluneční soustavy jsem opomněl zdůraznit důležitý fakt, že planety se otáčejí v zásadě stejným směrem, jakým obíhají kolem Slunce; to plyne ze zákona o zachování momentu hybnosti. Točí-li se dnes Venuše obráceně a Uran kolem úplně jiné osy, stěží se to dá vysvětlit jinak, než že obě planety dostaly kdysi během kosmického kulečníku pořádný šťouch. Něco podobného ostatně v počátcích její existence postihlo i naši Zemi, a co z toho vzešlo v jejím případě, o tom si doufám brzy povíme v plánovaném seriálu ?Vesmír náš domov?.

Pamatuješ, jak Američani na třináctce museli urychleně zkonstruovat filtr pro vydýchaný CO2? Tak proč by se sakra musel Mir větrat?

Protože měsíční výpravy, jakkoliv dobrodružné a dramatické, byly ve srovnání s pobyty na Miru sakra  krátké: nějakých 10-12 dnů se nedá srovnávat s několikaměsíčním letem. Filtry na CO2 na Miru samozřejmě museli mít taky, ale když zavřeš tři chlapy na měsíc do malého uzavřeného prostoru, všechno se halt asi přefiltrovat nedá:-)

*************************************************************************

Mick:

P.S. Mam jedno pranicko ohledne gammy, nebylo by nejake hezke cteni o dobyvani mesice, nepripravujes neco podobneho ?? A take bych se rad dozvedel neco o Shepardovi (1. americky kosmonaut).

Dobývání Měsíce je jistě jedna z nejzajímavějších událostí dvacátého století, a rozhodně se o něm brzo rozepíšu, a na Sheparda přitom taky přijde řeč; byl u toho.

*************************************************************************

Jirka:

Což takhle občas přidat nějaké ty obrázky do Gammy ? Obrázků je plnej Inet.

Obrázky jsou opravdu důležité :-) zvlášť v tomto oboru. Rád vám občas pošlu i něco pěkného na koukání, ale nejdřív bych rád věděl, jestli je mezi vámi někdo, komu by vadilo, když čas od času dostane e-mail zvící dejme tomu do 200 kB [to se podle mých zkušeností i přes průměrný modem dá stáhnout do minuty], pokud se například připojujete doma přes modem a záleží vám na tom, abyste udrželi objem přenášených dat na naprostém minimu. Kdo nechcete obrázky, prosím ozvěte se do konce příštího týdne (18.2.); na přání budete nadále dostávat ryze textový výtisk.

Když už mluvíme o formátu Gammy ? nevíte někdo, jestli je možné jednoduše převádět písmena s českou diakritikou (Příšerně žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy) na písmena bez diakritiky (Priserne zlutoucky kun upel dabelske ody)?? Rád bych našim dvěma zámořským přátelům (Wendy a Doveda) usnadnil čtení poněkud zašifrovaného textu.

Celý článek | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek


©2001 Zbyněk Slába, grafické prvky - Renáta Řehová
Stránky byly vytvořeny s využžitím redakčního systému: PhpRS