Zajímavosti

* Gamma č. 017 (Dopisy čtenářů - Země)

Vydáno dne 25. 01. 2006 (3279 přečtení)

Dopisy čtenářů: z dějů na naší Zemi

Tajga:

Tedy ty pekne strasis v Gamme 013, i kdyz uznavam, ze vsechno je zalozeno na realnem zaklade. Mozna by se text Gammy 013 mel povinne predcitat ve skolach a denne pripominat v TV, aby si vsichni uvedomovali, jak nepredstavitelne jsme vyjimecni a jak malo stacilo a staci, abychom tu nebyli vubec. Z tohoto hlediska je pak jakykoli spor naprosto malicherny...Země


Je to mimo jiné snadná odpověď na otázku, proč se to všude kolem nejbližších hvězd nehemží čile vysílajícími zelenými mužíčky, když podle převládajícího názoru je vznik života za vhodných okolností v podstatě nevyhnutelný. Háček je v tom, že splnění všech nutných podmínek té kosmické loterie vůbec není snadné. A to ještě není všem nebezpečím konec; máme za sebou teprve první díl povídání o Zemi ... a první dva měsíce nového století, během kterého se se zemským klimatem bude dít ledacos zajímavého. Nejdřív si o tom povíme v Gammě a pak si to časem vyzkoušíme na vlastní kůži. Však už prý první Holanďani začínají skupovat chaty v Krušných horách a v Krkonoších.

A co se týče malichernosti pozemských sporů, to je samozřejmě myšlenka, která se při pohledu z vesmíru přímo vnucuje; už první kosmonauti byli uchváceni čarovným pohledem na duhovou planetu, na níž nejsou vidět žádné hranice, a ti, kteří se vrátili z kosmických dálek měsíčních výprav, zůstali po zbytek života poznamenáni pohledem na křehkou modravou kuličku putující černou pustinou vražedného vesmíru.

*************************************************************************

Zbyněk:

Mám dotaz ohledně Marsu - ví se, proč vlastně přišel o svojí atmosféru? (Ta představa divokého nepřetržitého větru je děsná - inteligentní formy života vem čert, ale kdo v tom má létat na glajdu? :-))) )

Že by parašutisti neuměli pořádně číst? :-) Trocha nepozornosti budiž odpuštěna, a odpověď na tuto otázku byla v Gammě013 naznačena: je-li planeta lehká, její úniková rychlost = rychlost, které musí těleso dosáhnout, aby uniklo z jejího gravitačního pole] je nízká. Atomy a molekuly v atmosféře se pohybují chaotickým pohybem, narážejíce neustále jeden na druhý; v nejvyšších vrstvách každou chvíli některý z nich dosáhne únikové rychlosti směrem do vesmíru a od planety se odpoutá. Čím je úniková rychlost nižší, tím jsou podobné úniky častější; pokud pak planeta má nízkou vulkanickou aktivitu, může se stát, že ztráty na horní hranici atmosféry převýší její doplňování slunečním větrem, kosmickým prachem, meteority a sopečnými erupcemi - a atmosféra začne řídnout. Tento osud postihl významnou měrou Mars a v totálním měřítku například Merkura a Měsíc, které dnes zůstaly bez jakéhokoliv náznaku atmosféry.

A že by se v divokém větru nedalo létat? Ráno bys odstartoval a večer přiletěl z druhé strany zeměkoule; pravda trochu otlučený. Ostatně, jak správně naznačuješ, příslušnost nás paraglidistů mezi inteligentní formy života je poněkud sporná; který duševně zdravý člověk by dobrovolně svěřil své tělo kusu plandajícího hadru ...

*************************************************************************

Zbyněk:

Když jsme byli malí, každou chvilku jsem slyšel ránu, jak tryskáč překonává zvukovou bariéru. Už jsem jí deset let neslyšel. To už se nelétá, nebo jsou stroje modernější?

Pokud vím, nikdo zatím nevymyslel jiný způsob zmírnění takzvaného sonického třesku než překonávání rychlosti zvuku ve velké výšce; modernější letadla s tím tedy patrně nemají co do činění. Spíš to asi bude tím, že všechny naše MiGy-23 nám někam uletěly a Concordy se v našich krajích příliš často nevyskytují ...

Celý článek | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek


©2001 Zbyněk Slába, grafické prvky - Renáta Řehová
Stránky byly vytvořeny s využžitím redakčního systému: PhpRS