Zajímavosti

* Gamma č. 033 (Světelné znečištění)

Vydáno dne 03. 02. 2006 (4467 přečtení)

Zajímavosti: světelné znečištění zemské atmosféry

Světlo je pro astronomy nejen nejdůležitějším zdrojem informací, ale také nejhorším nepřítelem. Od časů Edisona je večerní obloha v okolí měst a vesnic po celém světě zaplavována čím dál větším množstvím světla, které se rozptýlí na částečkách prachu a vodních kapičkách vznášejících se v atmosféře a beznadějně přezáří slabé paprsky vzdálených hvězd a galaxií. Astronomové dnes staví své největší dalekohledy na vrcholcích hor uprostřed pustiny, ale ani tam už nejsou vždycky v bezpečí před šířící se záplavou civilizačního světla, nemluvě o starších hvězdárnách v blízkosti měst, kterým už je nerušený pohled na noční oblohu definitivně upřen.Rozsvícená planeta Země
(klikni)

Nedávno už astronomům došla trpělivost a zahájili celosvětovou iniciativu pod názvem ?Temné nebe?, označovanou také napůl žertem ?Osvěta pro tmu v noci?. Není to žádný návrat ke středověkým loučím; jen snaha o omezení zbytečného plýtvání. Většina moderních pouličních lamp vyzařuje až 40% svého světla ?pánubohu do oken? místo pod sebe na ulici, kde je to potřeba. Nejvíc mají astronomové spadeno na velké světelné billboardy, výškové stožáry pro osvětlování nádraží, přístavů a letišť a také na diskotékové laserové show.


Použitím efektivnějších svítidel by se mohlo ušetřit velké množství elektrické energie při zachování stávající intenzity osvětlení nebo za stejné peníze pořídit víc pouličního světla, a to vše při současném ?vyčištění? noční oblohy od nežádoucího osvětlení. Odhaduje se, že jen v USA by lampy s cíleným vyzařováním ročně ušetřily proud v ceně jedné miliardy dolarů.


Kampaň už začíná mít mezinárodní odezvu. V Lombardii (severní Itálie) 25 000 lidí podepsalo petici pro temnou oblohu a úřady vyhlásily regionální zákon o veřejném osvětlení, v Římě se chystají do roku 2010 za náklad 5M$ rekonstruovat 100 000 pouličních lamp, v Chile byl ustaven Národní úřad pro kontrolu světelného znečištění, Austrálie zavedla nové normy veřejného osvětlení a v Pennsylvánii založili první oficiální Přírodní park s temnou oblohou, a v renomovaných mezinárodních časopisech vycházejí články pod titulky "Schovejte si ty paprsky", "Temná strana světla" a "Budiž tma". Za roční poplatek pouhých 30$ se i vy můžete stát registrovanými členy IDA (International Dark-Sky Association).

Další informace najdete na http://www.darksky.org .
Jedním z dalekohledů, které jsou nejvíc postiženy záplavou nočního světla, je známý dvouapůlmetrový dalekohled na Mt. Wilson nad Los Angeles; rozšiřující se velkoměsto za posledních padesát let téměř znehodnotilo pozorovací schopnost svého času nejvýkonnějšího dalekohledu světa.


Zlatou érou tohoto dalekohledu bylo období druhé světové války, kdy z obavy před japonskou invazí bylo na celém pobřeží nařízeno totální zatemnění. Američtí astronomové si toho bohužel neužili, protože museli všichni narukovat do ozbrojených sil. Všichni - až na jednoho: Walter Baade byl Němec jak poleno, a do armády by byl nemohl, ani kdyby sebevíc chtěl. Zůstal tehdy na observatoři sám a zapsal se do dějin astronomie, protože během čtyř let za ideálních podmínek pořídil jedinečný soubor snímků nejvzdálenějších galaxií, s jejichž pomocí byla významně zpřesněna hodnota Hubbleovy konstanty, určující rychlost rozpínání vesmíru. Když se jeho kolegové vrátili z vítězné vojny, Los Angeles znovu rozsvítilo svůj noční ohňostroj a s pozorováním vzdálených galaxií byl konec.

Celý článek | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 11 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek


©2001 Zbyněk Slába, grafické prvky - Renáta Řehová
Stránky byly vytvořeny s využžitím redakčního systému: PhpRS