Zajímavosti

* Gamma č. 115 (Zatmění Měsíce)

Vydáno dne 09. 03. 2006 (3275 přečtení)

Vesmírné zajímavosti - zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce se bude konat v našich zeměpisných délkách těsně před svítáním tento pátek 15. května. Celý úkaz proběhne v intervalu 03:06-08:13 středoevropského letního času (ve kterém jsou udávány všechny následující časové údaje). Začátek ve 03:06 se týká vstupu Měsíce do polostínu, který ale není okem pozorovatelný (z Měsíce je během této doby viditelné částečné zatmění Slunce Zemí); pro běžného pozorovatele začne viditelný jev až fází částečného zatmění ve 04:03, kdy se po měsíčním disku začne šířit plný stín Země. V 05:14 začne úplné zatmění, které potrvá až do 06:05; bohužel pro nás ale možnost pozorování skončí už nejpozději v 05:17 západem Měsíce.Zatmění Měsíce

Tentokrát tedy nebudeme moci pozorovat průchod Měsíce nejhlubším stínem v 05:40 ani jeho výstup z plného zatmění v 06:05, stejně jako konec částečného zatmění v 07:17. I první polovina tohoto úkazu však určitě bude stát za to; nezapomeňte si proto v pátek přivstat. Další úplné zatmění Měsíce letos nastane až 9. listopadu; to ovšem budeme moci v našich krajích pozorovat v celém průběhu.


Bude-li vám v pátek přát počasí, připravte si pokud možno nerušený výhled na otevřený a ničím nepřesvícený západní obzor. Dalekohled k tomuto pozorování není nezbytný, ale budete-li ho mít po ruce, můžete podrobněji sledovat postup stínu po měsíčním povrchu. Všimněte si měděně narudlého odstínu postupně tmavnoucího Měsíce. Tento odstín je způsoben skutečností, že při zatmění prochází sluneční světlo zemskou atmosférou, kde se na drobných částečkách (prach, kapičky vody, krystalky ledu, ...) rozptyluje. Jelikož modré světlo má kratší vlnovou délku (viz například Gammu047 a 051), je jeho rozptyl na zemské atmosféře tak intenzívní, že prakticky dochází k jeho pohlcení. Dvojnásobně dlouhé vlny červeného světla se naopak lépe ohýbají a dokáží prachové částice obcházet; světlo, které skrz atmosféru projde, je proto výrazně načervenalé. K témuž efektu dochází při východu a západu Slunce, a je to také důvod, proč je obloha modrá, osvícená nejvíce rozptýleným modrým světlem.


Co se týče zámořských čtenářů Gammy, Doveda v St. Louis bude mít ve čtvrtek večer výhled na plný průběh nebeského úkazu od přibližně 21:00 místního letního času, a Wendy v Sydney musím bohužel zklamat: v Austrálii toto zatmění nebude vůbec viditelné. Snad budeš mít Wendy víc štěstí při dalším zatmění v listopadu (o jeho přesném geografickém průběhu zatím nevím nic konkrétního).

Zpracováno podle informací na webové stránce pražského Planetária:
http://www.planetarium.cz/kalendar/Mesic/index.htm

Přiložený obrázek kanadského fotografa Dominika Cantina převzatý z
http://science.nasa.gov/headlines/y2003/12may_lunareclipse.htm?list495307
zachycuje zatmění Měsíce 20. ledna 2000.

A nakonec ještě dodatek k nedávnému průchodu Merkura přes sluneční kotouč: několik detailních snímků si můžete prohlédnout na níže uvedené adrese ondřejovského Astronomického ústavu Akademie věd ČR; děkuji Rosťovi Š. za tip.
http://www.asu.cas.cz/images/mercury/

Celý článek | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek


©2001 Zbyněk Slába, grafické prvky - Renáta Řehová
Stránky byly vytvořeny s využžitím redakčního systému: PhpRS