Zajímavosti

* Gamma č. 151 (Dopisy čtenářů - různé)

Vydáno dne 18. 03. 2006 (3151 přečtení)

Dopisy čtenářů - ze všech oblastí

Pepos.:ad Gamma147: Tři planety

Čau Jardo,
dnešní Gamma mě velmi překvapila, ale úplně v jiném smyslu. Jako laik jsem byl přesvědčený, že to, na co se astronomové těší, že bude možná za několik let možné pozorovat, je již léta běžnou rutinou. Vida, věda nejde zas až tak mílovými kroky, představy mají náskok světelných let.Světelný rok je opravdu o něco delší než mílový krok :-) ale dobrá zpráva je aspoň v tom, že postup poznání, jakkoliv někdy pomalý, je přesto nezadržitelný. Dočkáme se, Peposi :-)

*************************************************************************

Wendy: ad Gamma148: Dopisy čtenářů - Irák rok poté

Pekny. Ti tvoji znami umeji tak pekne debatovat, kdybych to tak umela ja. Kdyby jsme tak do toho vseho poradne videli, to by byla jina. A ty neveris na konspirace? Jenom chci pogratulovat. Jsem hrozne rada, ze jsem zapojena do Gammy a jeste jsi me nikdy nezklamal, to aby ti ta hlava trosku narostla, haha. Jen tak pro zajimavost, kolik asi tak mas zastancu v podpore valky a Bushe?

Ahoj Wendy,

děkuju za snad až nezaslouženou pochvalu i za čtenářskou věrnost. Tvoje příspěvky jsou nejen ozdobou listárny, ale navíc nám středoevropským usedlíkům přinášejí neocenitelnou perspektivu pohledu z velké dálky; zachovej nám přízeň!

Jestli věřím na konspirace? Odpovím Ti, že především jakožto osoba nábožensky v nejlepším případě velmi vlažná nevěřím vůbec na nic, alespoň ve smyslu víry jako racionálně nezviklatelného přesvědčení; v ohledu víry i "věření na cokoliv" můžu nanejvýš poznamenat, že k různým tvrzením, názorům, hypotézám a teoriím mám větší či menší míru důvěry založenou na kritériích popsaných v Gammě065. O existenci konspirací nepochybuju, ale velmi malou důvěru mám právě k tendenci vysvětlovat jimi cokoliv, co se mluvčímu nezamlouvá, protože v mnoha případech se mi to jeví jenom jako projev neochoty vidět svět v celé složitosti. Většina globálních i místních událostí je závislá na příliš mnoha faktorech, než aby je mohlo ze svého brlohu dlouhými nitkami ovládat několik zloduchů.

Ohledně počtu zastánců a odpůrců války v Iráku... teď jsem zpětně prošel reakce čtenářů z března 2003, tj. bezprostředně po invazi, a jestli jsem to správně spočítal, tak skóre bylo 10:4 pro ozbrojený zásah. Ze statistického hlediska to lze vyhodnotit tak, že ve skupině vzdělaných zájemců o populární vědecká, technická a historická témata, kteří mají přístup k e-mailu, kteří jsou ochotni věnovat část svého vzácného času ke čtení tohoto občasníku a kteří si ještě dají práci s formulací a zasláním svého názoru, převládají zastánci použití síly proti agresivnímu diktátorovi. Vezmeme-li navíc v úvahu, že většina respondentů pochází z širšího okruhu přátel a jinak spřízněných duší mé poněkud výstřední osoby, není to nakonec příliš překvapivé zjištění :-) a tím méně to samozřejmě vypovídá o převládajícím mínění např. v české kotlině.

*************************************************************************

Tajga: ad Gamma148: Dopisy čtenářů - Irák rok poté

Pravdu jsi nemel ani Ty ani ja - coz se asi dalo cekat. Kazdy jsme zastavali pomerne dost vyhranena stanoviska, neco na zpusob cerna-bila. Pravda, jak se nakonec ukazalo, je nekde mezi. Kazdopadne bych ted moc pral Americanum, aby mohli co nejdriv odejit z Iraku a vratit se ke svym rodinam, a Iracanum, aby uz tam konecne zavladl klid. Oba vime, ze je to jen zbozny prani a beh na strasne dlouhou trat. Ale pevne doufam, ze jednou k tomu nakonec dojde.

Kdyby se vždycky všichni odpůrci dokázali nakonec takhle shodnout jako my dva, Tajgo, byly by už všechny invaze zbytečné. Podepisuju se pod to, co říkáš.

*************************************************************************

Mikula:

Nazdar Jardo,
dlouho jsem si říkal, že ti na téma Irák nenapíšu, jelikož je velice složité hodnotit nastalou situaci. Přiměla mě k tomu tato tvoje odpověď: "Kde jsou ty zisky (místo nichž přišel loni tuším osmdesátimiliardový účet předložený Kongresu, a jistě to není vše)".
Čímž jsi zodpověděl otázku, jak USA vydělává na Iráku.
Jednou už jsem ti říkal (nebyly zrovna vhodné podmínky na diskusi, která by někam vedla.), že Irák je pro USA nový trh. Americká vláda nezapočítává do svého účtu za Irák zakázky ze soukromého sektoru. Jelikož do Iráku se dostaly zejména americké firmy znamená to, že tyto firmy odvádějí daně do americké státní pokladny, potažmo to též snižuje nezaměstnanost v USA.
Přiznávám se ti, že jsem neviděl čísla nebo grafy, ale můj úsudek plyne z toho jak já chápu tržní ekonomiku. Nevím jestli je správný asi ne, ale snad aspoň za nehet pravdy se do mého tvrzení vešlo.


Co říkáš, je logické, Mikulo, ale protože jsem bohužel taky neměl čas sehnat si příslušná čísla, můžu teď jen zapochybovat o tom, jestli by se i v normálně fungujícím poválečném Iráku vybralo od tamtéž působících amerických firem na daních tolik, aby to pokrylo ty desítky miliard. Tím spíš mi to připadá nepravděpodobné v době, kdy si před vraždícími fanatiky nemůže být jist vůbec nikdo, ať má úmysly sebeušlechtilejší. Že by důvody americké administrativy k invazi byly idealisticky nezištné, jsem určitě nikdy netvrdil; ale kdyby bývaly měly být takhle hokynářsky přímočaré, bylo by to asi hodně naivní ? a opravdu pochybuju, že by okupace země terorizované ozbrojenými bandami mohla být výnosným podnikatelským záměrem. Ostatně to George Bush za tu pokračující nákladnou válku v nedávno skončené presidentské kampani taky pořádně schytal.

Já jsem si dřív říkal, že debaty jsou neplodný, jelikož jsem nějakej čas neznal nikoho kdo by po nějaké změnil názor (byl jsem asi slepej a hluchej). Nakonec jsem si uvědomil, že jsem dokonce i já po několika takových názor změnil. Proto tě žádám, zamysli se nad tím co ti píšou čtenáři, mně totiž nepřipadá, že bys nějak změnil názor nebo připustil jinou variantu než říkáš ty.
slím si, že není vhodný otisknout můj názor do Gammy, jelikož je opožděnej a plnej pravopisnej chyb (podle toho jak moje worldový okno svítí červeně.)

Měj se pěkně a snad někdy budem moct podiskutovat s přítomností co nejméně emocí.

Mikuláš

PS: Neuraž se, že jsem se snažil poučovat. Jsem jen šetnáctiletej teenager, co si myslí že spolkl všechnu moudrost světa.


Mikulo,

díky za podnětný příspěvek, určitě se neurazím :-) a názor už taky nemám tak kategorický jako dřív, i když v zásadě jsem ho opravdu ještě nezměnil. Diskuse je tedy vždycky užitečná a na komentář nikdy není pozdě.
Být "šestnáctiletej teenager" není tělesná vada :-) taky jsem kdysi měl to potěšení, a jenom díky svým specifickým okolnostem jsem si to nemohl užít, jak se patřilo... a "spolknout všechnu moudrost světa" je myslím standardní duševní stav 90% populace, mě samého většinu času nevyjímaje :-) takže z toho bych si na Tvém místě hlavu nedělal. Kdo dokáže vyslechnout názor druhých, sám získávat informace z důvěryhodných zdrojů a učit se z minulosti, aby zbytečně nemusel opakovat její chyby, nemusí váhat zapojit se do diskuse se zkušenějšími. S teenagery jsem problém nikdy neměl, pokud si nedělali a priori patent na rozum právě ze svého "teenagerství". Daleko horší pořízení je s lidmi, kteří sami sebe berou tak vážně, že jim jejich dospělá důstojnost nedovolí před mladším partnerem přiznat nevědomost nebo omyl. Kteréžto pohromy mě doufám milosrdný osud ušetří :-)
[ Ostatním čtenářům a zejména účastníkům irácké debaty pro pobavení dodávám, že v rámci této diskuse jsem Mikulovi, který se mnou sdílí kromě zájmu o politické dění také zálibu ve sladkém, nabídl sázku ohledně výsledku amerických voleb, a vsadil jsem na Bushe kilo gumových medvídků proti červené Fidorce ? poměr opravdu hazardní, vezmeme-li v úvahu názory ostřílených komentátorů, tvrdících, že při takovém množství zahraničních i domácích hříchů na kontě stávajícího presidenta to snad vyzývatel nemůže nevyhrát. Ale vyšlo to, a druhou Fidorku jsem vyhrál na svém námořním parťákovi Myšákovi, rovněž známému příznivcům tohoto občasníku coby pilný kritik GWB, který si vzhledem ke svým příjmovým poměrům nižšího manažera mohl dovolit nabídnout mi velkorysý poměr 1:1. Až zase budu někdy hájit Bushe proti spravedlivě rozhořčené antiglobalistické mládeži, budou mi čtenáři moci právem vytknout, že nemůžu být objektivní, když jsem teď z jeho politického úspěchu měl hmotný prospěch :-) Na mou omluvu budiž řečeno, že jsem si vzal k srdci presidentova slova o tom, že vítězům sluší velkorysost, a jako výraz uznání velmi těsného výsledku mám i já pro Mikulu připravenou slíbenou výhru. Když předvolební vášně utichly, je čas začít pracovat na nalezení nového souladu. Kéž se to zdaří nejen nám. ]

*************************************************************************

Petr Š.:

Ahoj Jardo,
vyklízím ve volných chvílích svou elektronickou "půdu" a objevil jsem několik ...Gamm? (omluv mě, pokud jsem to nesklonil správně:-)


Ač jsem byl od raného mládí zběhlým češtinářem, teď jsi mě opravdu zaskočil, Petře... sám bych se takovému jazykovému rébusu asi zbaběle vyhnul alibistickým opisem "několik vydání Gammy" :-)

Když totiž přišly v nesprávnou dobu (bylo moc práce), odložil jsem je ? dočasně, samosebou ? do přihrádky Nedůležité (odpusť).

Vážím si každého čtenáře, který si dá tu práci Gammu aspoň odložit, ať už se ta přihrádka jmenuje jakkoliv :-)

A některé tam zůstaly hodně dlouho. Například jsem zjistil, že jsem ti kdysi neodpověděl na dotazník ? protože jsem si ho do dnešního dne nepřečetl. To už asi nenapravím. Taky jsem našel ? nepoměrně mladší ? číslo 132, kde píšeš o americkém vesmírném programu. A to už ti musím napsat, protože jsi to napsal tak hezky, že by z tebe Pavel Eisner, jehož Chrám i Tvrz zrovna dočítám, určitě měl radost. Tedy jeho už jsi nestihl, ale mně jsi radost rozhodně udělal, a leckterá tvoje Gamma je když už ne radost, tak potěšení rozhodně; nejen tím co píšeš, ale jak to píšeš. Ono popsat start rakety slovy ?na běsnění ohnivého živlu puštěného ze řetězu, plameny šlehající na stovky metrů a na štíhlou bělostnou svíci zvedající se s majestátní důstojností z ohnivé záplavy a oblaků vířícího kouře za ohlušujícího hřmění... ? ? to chce celého člověka. Přiznej se, poeto, že ty máš někde v šuplíku básně nebo aspoň nějakou lyrickou prózu?

Díky, Jardo, a piš dál, hezky se to čte.


Petře,

děkuju za neobyčejný kompliment, takovéhle odezvy jsou tím vysokoenergetickým palivem, které udržuje Gammu v chodu :-) a o dotazník se nemusíš bát, po druhé stovce bude další.
Co se básní týče, musím se přiznat, že jsem tak přízemní prozaik, že jsem se přisámbohu za celý život nepokusil ani o jedinou ? a nemám nejmenší obavu, že by po mě v pokladnici české literatury zela nezaplnitelná mezera. :-) Téhle múze na mě ? určitě naštěstí ? nezbyl čas. A k zaujatému vylíčení startu Saturnu V snad ani poetického nadání netřeba; při pohledu na takovou podívanou se slova skládají sama.
... jo, říkal jsi lyrickou prózu? Hmmm... něco se možná časem najde, ale ta věc je hodně osobní a trochu zdlouhavá, čili stěží lákavá potrava pro typického čtenáře Gammy. Tedy ona to vlastně lyrika doopravdy není; pokud vůbec, tak spíš obsahem než formou... a ostatně ani kloudnou formu to nemá, leda snad jako bizarní epická fraška... co já vím, sakra; a jestli někdo dokáže přečíst několik desítek stránek dost nezáživného povídání, se radši neodvažuju hádat. Takže seriál do Gammy z toho rozhodně nebude; nanejvýš neumělá kuriozita na výslovné vyžádání pro neodraditelné zájemce z okruhu mých důvěrných přátel ? jako jsou třeba všichni čtenáři Gammy. Stačí poslat prázdný mail s předmětem "Go on"; až to bude hotové, dám vědět ? a v tomhle případě opravdu neslibuju, že to vůbec bude stát za čtení...

*************************************************************************

Josef D.: ad Gamma149: Týden ve Španělsku

Jarousi, tohle byla nejlepsi Gamma (ve smyslu nejvtipnejsi)!

To víš, Jakube, ségra byla odmalička čipernější než já; kam se na ni hrabu :-)

*************************************************************************

Myšák: ad Gamma150: Zima na Marsu

"...malé asteroidy, objevené v září 1960 holandskými asteroidy..." tak si vystupte z toho auta, když jste takovej suvenýr :-)))

Ale no jó, himl, halt se mi o půlnoci ta slovíčka už nějak pomíchala :-) nebuď takovej hnidopich, Myšáku, každej pisálek se občas přeřekne. Ostatně mezi asteroidy a astronomy není zas tak velký rozdíl; jedni jako druzí bývají stejně excentričtí...
Mimochodem, od kterého českého klasika je ten roztomilý bonmot s tím "suvenýrem"? Já na takové věci nemám pamatováka, ale výše citovaný kolega Jakub, znalec všech filmů, by určitě věděl? :-)

Myšák
Jinak pěknej článek :-)

No dobrá, pro tentokrát vše odpuštěno, starý mořský vlku :-) a těším se na tu Fidorku! 8-)

Celý článek | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek


©2001 Zbyněk Slába, grafické prvky - Renáta Řehová
Stránky byly vytvořeny s využžitím redakčního systému: PhpRS