Zajímavosti

* Gamma č. 164 (Dopisy čtenářů - kultura a demografie)

Vydáno dne 27. 03. 2006 (5059 přečtení)

Dopisy čtenářů - kulturní a demografický vývoj celosvětové společnosti

Myšák:
...už přestaň sakra číst ty konzervativní žvásty od exorcisermana Bushe &Co a rozhlídni se po nějaké hodnotné liberální pacifistické - nejlépe francouzské - literatuře :-)Nepřestanu :-) reakce ostatních čtenářů najdete na konci čísla, a Myšák mě vyprovokoval, abych ještě jednou zalovil v kalných vodách neokonzervativní žurnalistiky.
Důvod, proč se rád zatoulám na stránky typu www.americanthinker.com a jim spřízněné, není jen v tom, že člověk si vždycky nejradši přečte názor, který je blízký jemu vlastnímu; je to i pro potěšení z vtipné angličtiny, sršící netradičními pohledy a nedbající na (po nedávných "dánských událostech" dnes už snad pomalu z módy vycházející) "politickou korektnost". Což vůbec neznamená, že by texty na oněch stránkách musely být všechny navlečené na jednotné brdo pravicového militarismu. Naopak. V jednorázové odbočce Gammy si vám dnes dovolím nabídnout stručný výtah ze tří vzájemně polemizujících článků webové žurnalistiky, které mě nedávno zaujaly právě protichůdností svých záměrně provokativních názorů. Ti z vás, kteří mají zálibu v angličtině, si mohou na přiložených adresách přečíst nezkrácené texty v originále.

A aby mi to Myšák zase všechno neotloukl o hlavu, zdůrazňuju výslovně, že ?následující volně tlumočené citace jsou náhodně posbíranou ilustrací jedné webové diskuse a nevyjadřují nutně stanovisko autora Gammy? - ač s ním jistě mohou být v mnoha ohledech v dobré shodě. To však zůstaniž v tomto případě mojí soukromou věcí :-) už jsem si naběhl na vidle až dost.

Autorem prvního článku je Mark Steyn, divadelní kritik a webový žurnalista. Jako titulek použil parafrázi výroku, kterým kdysi Bill Clinton na předvolebním billboardu sám sobě připomínal, co je předmětem presidentské kampaně: "Je to o ekonomice, pitomče!"

http://www.opinionjournal.com/extra/?id=110007760
"It?s the Demography, Stupid"

Demografie je nauka o vývoji populace - porodnosti, úmrtnosti a z toho plynoucím přírůstku nebo vymírání národa. Mark Steyn připomíná známou skutečnost, že v dnešním západním světě má demografie o dobré zprávy nouzi: je-li ku prosté reprodukci potřeba 2.1 dítěte na ženu, pak Spojené státy s průměrem 2.07 téměř dosáhnou na laťku, Irsko, Nový Zéland a Austrálie s hodnotami okolo 1.8 si ještě vedou poměrně dobře, zatímco Kanada a prakticky celá Evropa jsou pod katastrofální hranicí 1.5 dítěte na ženu. V roce 2050 bude rodných Italů o pětinu méně než dnes; Bulharů o třetinu, Estonců o polovinu. Španělé při koeficientu reprodukce 1.1 vymírají tempem poloviny národa za generaci. Ekologičtí aktivisté, kteří se strachují, co bude s ledními medvědy, až za padesát let roztaje severní pól a kolik bude potom stát ropa, by se místo toho měli ptát, jestli na konci století ještě bude nějaká Evropa hodná toho jména. Děláme si starosti o přírodní zdroje, a přitom nezadržitelně ztrácíme zdroj ze všech nejdůležitější. Děti nám dojdou mnohem dřív než nafta. Státy samozřejmě nevymřou; vlády včas rozhodnou, kde sehnat živitele rostoucí armády dlouhověkých důchodců. Ochotných dodavatelů mladé pracovní síly je dostatek. Somálsko: 6.9 dítěte na ženu. Niger, Afghánistán a Jemen: 6.8. A podobně. Všimli jste si, co mají tyhle země společného? No jistě. Nejortodoxnější islámské sekty, středověké právo šaría. V roce 2050 pravděpodobně ještě budou na mapě takové oblasti jako Holandsko nebo Itálie, říká Mark Steyn - tak jako v Istanbulu stále ještě stojí budova nazývaná katedrála svaté Sofie. Jenomže už to není žádná katedrála - je to jenom jméno pro starožitnou nemovitost. Itálie a Holandsko budou jednou také jenom názvy pozemků.

Aby zabránily demografickému zhroucení, evropské země budou muset přijímat imigranty tempem, o jaké se žádná stabilní společnost nikdy nepokusila. CIA předpovídá, že Evropská unie se zhroutí kolem roku 2020. Vzhledem k tomu, že CIA šlápla vedle skoro v každém důležitém odhadu za posledního půl století, mohlo by se zdát, že EU je na nejlepší cestě stát se obrem nového tisíciletí. Jenomže i břídilský špión se dvakrát za generaci trefí. Steyn cituje Philipa Longmana, který ve své knize "Prázdná kolébka" říká: ?Odkud přijdou budoucí děti? V čím dál rostoucí míře od lidí, kteří zápasí s moderním světem. Bude-li takový trend pokračovat, lidská kultura může být stržena ze své tržní, individualistické, moderní cesty do nového Temného věku.? To není rasismus, říká Steyn. Pokud 100% populace věří v liberální demokracii, pak nezáleží na tom, jestli "bílých" je 70% nebo 5%. Jenomže přes 60% britských muslimů si přeje žít podle práva šaría - v Británii. Pak už se procenta počítají. Evropa je na nejlepší cestě stát se muslimským kalifátem. Jestli nejrychleji se množící populací na světě jsou muslimské národy, jakou šanci má západní svět na přežití?

Nevalnou; a sám si ji zmenšuje svým bezzubým multikulturalismem a pacifismem. Příklad: v roce 2004 se do Kanady vrátila vdova po Ahmedovi Saidovi Khadrovi, který byl nejvýše postaveným Kanaďanem v hierarchii al-Kajdy. Jeho nejmladší syn byl upoután na vozíčku po zranění utrpěném v pákistánském pohraničí při závěrečné přestřelce jeho otce s pakistánskými agenty. Matka ho odvezla zpět do Kanady, aby si mohl užívat zdravotních služeb státu Ontario, protože vězeňská nemocnice v Péšaváru se jí nezdála dost dobrá. ?Jsem Kanaďanka, a neprosím o svá práva. Požaduji je.? (Z ostatních tří synů jeden zahynul při sebevražedném útoku, během něhož zabil kanadského vojáka, druhý byl zajat poté, co v Afghánistánu zavraždil amerického saniťáka, a třetí skončil na Guantanámu). Pro kanadského premiéra to byla jedinečná příležitost ukázat svou oddanost kulturní rozmanitosti: ?Jsem přesvědčen, že jakmile jste jednou kanadským občanem, máte právo na vlastní názor a na nesouhlas.? To je na multikulturalismu úžasné, dodává k tomu Steyn - že si můžete vybrat, na které straně fronty chcete bojovat. Když přijde povolávací lístek, prostě podle vlastního vkusu zaškrtnete "domácí" nebo "nepřítel". Podobně jako jiní osvícení západní vůdcové si kanadský premiér bude gratulovat ke své bezmezné toleranci ještě i ve chvíli, kdy ho pohltí síly netolerance.

Základní konstrukční chyba sekulárního [= náboženství od vlády oddělujícího] sociálně-demokratického státu spočívá v tom, že ke svému přežití vyžaduje míru porodnosti dosahovanou jenom v náboženských společnostech. Civilizace neumírají vraždou, ale sebevraždou. A skutečnou kolektivní sebevražednou bombou je pokroková politika - sociální stát, potraty a multikulturalismus. Starou definicí nanosekundy byl čas, který v New Yorku uplyne mezi rozsvícením zelené na semaforu a zvukem houkačky z auta za vámi. Po 11. září 2001 je to doba mezi teroristickým atentátem a varováním proislámské lobbystické skupiny před odvetnou diskriminací vůči muslimům.

Společnosti selhávají nebo uspějí také díky tomu, co si zvolí za důvod svých obav. Západní svět poskytl svým občanům víc bohatství a větší pohodlí než jakákoliv jiná civilizace v dějinách, ale vypěstoval si veliký kult strachování. Klasiky jistě znáte: v roce 1968 přední vědec Paul Ehrlich ve svém bestselleru "Populační bomba" předpověděl, že ?sedmdesátá léta [20. století] budou dekádou hladomoru - stovky miliónů lidí zemřou hlady.? V roce 1972 vědci z proslulého "Římského klubu" oznámili, že světové zásoby zlata budou vyčerpány v roce 1981, rtuť dojde v roce 1985, cín v roce 1987, zinek v roce 1990, ropa v roce 1992 a měd, olovo a zemní plyn v roce 1993. Nic z toho se nestalo. Máme spoustu přírodních zdrojů, ale docházejí nám lidi. Nejkřiklavějším příkladem je Rusko: největší země světa, která vymírá, přestože je plná surovin. Environmentalisté ovšem chybu nepřiznají: prostě řeknou, že konec světa se odkládá o třicet let.

Není a nikdy nebyla žádná "populační bomba". Porodnost klesá po celém světě a nakonec se každý manželský pár na planetě rozhodne přijmout model západní střední třídy, která si pořizuje jedno plánované dítě ve věku 39 let. Jenže demografie je "game of last man standing", hra ve které vítězí poslední stojící voják. Skupiny, které podlehnou demografické apatii jako poslední, budou mít obrovskou výhodu. V roce 1970 představoval rozvinutý svět 30% světové populace; dnes je to 20%. Podíl muslimských národů během téhož období stoupl z 15% na 20%.

Nebude žádný soudný den. Naším hlavním problémem není životní prostředí, ale sklon strachovat se kvůli věcem, které za to nestojí, a přehlížet ty, které nás doopravdy ohrožují. Svět se dramaticky mění právě teď, a hysteričtí experti se třesou strachy kvůli možnému zeslabení antarktického ledovce, ke kterému by snad mohlo dojít v tak vzdálené budoucnosti, že v ní už nezbydou naživu žádní italští nebo japonští ekologičtí sýčkové, které by to mohlo postihnout.

Jak bude vypadat Londýn nebo Paříž v polovině třicátých let? Jestli evropští politici neučiní vážně míněný pokus odstavit své obyvatelstvo od neudržitelného 35tihodinového pracovního týdne, důchodu v šedesáti atd., pak zachování současné úrovně penzí a zdravotní péče bude vyžadovat přísun takového množství pracovních sil ze severní Afriky a Středního východu, že Evropa bude na nejlepší cestě k muslimské většině kolem roku 2035. Muslimové jsou už teď hlavním zdrojem populačního růstu v britských městech. Může být společnost stále islámštější po demografické stránce, aniž by se stávala stále islámštější po stránce politické?

Tohle by měl být problém levice. Já jsem konzervativec, říká Steyn; nejsem sice úplně na jedné lodi s programem islamistů, když dojde na stínání homosexuálů, ale souhlasím, že Britney Spears se obléká jako běhna; v tomhle se s Mullahem Omarem shodnu. Když vám tedy tolik záleží na feminismu, potratech nebo sňatcích homosexuálů, jak si můžete být jistí, že tenhle kult tolerance bude převládat i poté, kdy se největší demografickou skupinou ve společnosti stane ta nejméně tolerantní? Sledoval jsem pro-potratové shromáždění ve Washingtonu v roce 2004, kde ženy nadšeně mávaly transparenty "Keep your Bush off my bush" [běžte se svým Bushem pryč od mé pipky], a připadal jsem si jak na bělogvardějském večírku v roce 1917. Když upřednostňují "právo volby", západní ženy pomáhají přenechat svou společnost do rukou chlapíků, kteří budou daleko patriarchálnější než americký taťka z televizního seriálu z roku 1950.

Mluvíme o hrozbě globalizace a nechápeme, tvrdí Steyn, že skutečnou globalizační hrozbou nejsou McDonald?s a Disney, ale způsob, jakým Saudové pozvedli bezvýznamnou tmářskou sektu asketického islámu praktikovanou kdysi kočovnými beduíny a vyvezli ji do srdce Kodaně, Rotterdamu a Manchesteru.

Na konci tohoto století bude Evropa světadílem po neutronové bombě. Velkolepé stavby budou ještě stát na svých místech, ale národy, které je kdysi vybudovaly, už budou pryč. Žijeme v pozoruhodné době: jsme svědky samovyhubení rasy, která, ať k dobrému či zlému, utvářela moderní svět.

S Markem Steynem polemizuje z optimističtějších pozic J.R. Dunn:

http://www.americanthinker.com/articles.php?article_id=5169

How Demography Fails: Selhání demografie

... Kdekdo se dnes shoduje, že Evropa je předem ztracenou obětí války s islamofašismem. Argumentace je jednoduchá: domorodého evropského obyvatelstva ubývá, zatímco převážně neasimilovaná muslimská populace roste. Jedna křivka stoupá, druhá klesá. Až se protnou, Evropa upadne pod muslimskou moc. Jenže je to opravdu tak jednoduché? Koneckonců [říká Dunn svému americkému čtenáři] nežijete ve Spojených státech čítajících přes půl miliardy obyvatel, jak demografové předpovídali v roce 1950. Ani na planetě obývané osmi miliardami lidí, jak se tvrdilo o deset let později. A už vůbec ne v jednadvacátém století, kde podle předpovědi z roku 1970 několik přeživších paběrkuje v troskách zbylých po Velkém krachu, následujícím populační explozi utrženou ze řetězu.

Důvod, proč k těmto událostem nedošlo, je ten, že prediktivní demografie není věda. Dokáže předpovědět, kolik bude teenagerů za pět let, ale ohledně čehokoliv vzdálenějšího než jedna generace je užitečná asi jako tarotové karty, a zdaleka ne tak zábavná.

Její nedostatky byly zjevné od samého začátku. V roce 1798 Thomas Malthus předpověděl, že geometricky stoupající počet obyvatel vždycky předstihne aritmeticky rostoucí množství potravy a povede tak nevyhnutelně k hladomoru. Jeho pamflet, nezpochybnitelný ve svém matematicky jednoduchém závěru, ovlivňoval ekonomy a společenské myslitele po celé 19. století. Jenže sám Malthus začal mít pochybnosti, jestli stačí prostě extrapolovat momentální vývojové křivky (jako to dělají demografové dodnes). V roce 1803 vydal upravenou verzi své předpovědi, v níž připustil, že dojde ke snížení porodnosti. Jeho druhá práce však postrádala katastrofickou senzačnost, nevzbudila žádnou pozornost a Malthus zůstal v učebnicích jako člověk, který předpověděl vyhynutí lidstva hladomorem.

Ve druhé polovině 19. století američtí demografové varovali, že pokračující příliv "necivilizovaných" Italů, Slovanů a židů s jejich početnými rodinami převáží nad domácí americkou populací, která byla sama směsí imigrantů. Na naléhání demografů a jimi ovlivněných politiků byla nakonec masová imigrace omezena - ale až v roce 1925, kdy největší vlna příchozích dávno sama pominula.

Na přelomu 19. a 20. století německý císař Vilém varoval před "žlutým nebezpečím" rychle se množící žluté rasy, která pohltí těžkopádný Západ. Císařova posedlost rozdmýchala rasistické nálady vůči Asiatům, zapletla Německo do dálnovýchodní politiky ve chvíli, kdy si to mohlo nejméně dovolit, a pomohla přivést Japonsko do tábora západních spojenců v blížící se první světové válce.

Jako komická postava nakonec v šedesátých letech 20. století vstoupil na scénu Paul Ehrlich, který ve své "Populační bombě" a dalších pracích opakovaně varoval před riziky přelidnění. Žádná z jeho předpovědí se sice nikdy neuskutečnila, vedla však k promarnění stovek miliónů dolarů na "studie" a "programy" ke zneškodnění neexistující hrozby. Ehrlich se stal legendou jako prorok, jehož každá další předpověď selhala (což je opravdu pozoruhodný výkon; hádáním z křišťálové koule nebo čtením z ruky by se bývalo dosáhlo spolehlivě lepších výsledků). Přesto se mu vedlo dobře: založil prosperující nadaci, několikrát byl nominován na Nobelovu cenu a jeho teorii populační bomby co chvíli někdo znovu vytáhne - naposledy Al Gore při kampani v roce 1990.

Taková je historie prediktivní demografie, která byla vždycky založená na stejně vadných předpokladech, vždycky se mýlící, v nejhorším maska rasismu, v nejlepším případě nástroj intelektuálních hokynářů.

Tak co se Steynem, který není rasista ani hokynář? ptá se Dunn. Dopouští se stejné chyby jako jeho předchůdci: vezme současnou statistiku, namaluje křivku vývoje přes celé století a křičí o apokalypse. Problém je v tom, že hlavním faktorem nejsou čísla; je jím lidská povaha. Lidé se nemnoží geometrickou řadou jako řasy v rybníce. V šedesátých letech mladí lidé ve vyspělém světě začali odkládat založení rodiny, aby si užili života po dvacítce; to vedlo k pádu porodnosti. Dnes je celá Evropa pod minimální hranici 2.1 dítěte; muslimský svět se pohybuje někde mezi čtyřmi a šesti dětmi na ženu. Ale jak dlouho bude tenhle trend pokračovat? Jsou Arabové a Severoafričané imunní proti demografickým efektům, které přemohly zbytek světa? Odvolávaje se na Spenglera, sloupkaře Asia Times, Dunn cituje z jeho seriálu "Crisis of Faith in the Muslim World", "Krize víry v muslimském světě" (http://www.atimes.com/atimes/Front_Page/GK01Aa01.html):


... Islámský svět čelí svému vlastnímu demografickému přechodu, a (což stěží někoho překvapí) není pravděpodobné, že by se s ním dokázal vyrovnat tak dobře jako Západ. Urbanizace, gramotnost a otevřenost modernímu světu nakonec samy o sobě potlačí muslimskou porodnost. Alžírská populace už dnes roste tempem jenom 1.4% ročně; katarská 1.2%. Irán klesá pod hranici reprodukce a většina arabského světa ho bude následovat kolem roku 2030. Demografická situace v islámském světě už uvedla do pohybu blížící se katastrofu. Je-li pro bohaté národy těžké postarat se o stárnoucí populaci, pro chudé státy je to nemožné. V Íránu, podobně jako ve zbytku muslimského světa, je dnes 7% důchodců; v roce 2050 jich bude 28%. Je-li Amerika v nepohodlné situaci a Evropa v krizi, pak muslimský svět čeká zhroucení. Amerika má dnes hrubý domácí produkt 40 000 dolarů na hlavu a diversifikované [rozmanité] hospodářství. Írán má HDP na hlavu 7 000 dolarů a je závislý na vývozu ropy, díky níž si může dovolit dotovat jídlo a oblečení; ropu však podle některých odhadů nebude moci vyvážet déle než do roku 2020. Amerika může čelit dopadu stárnoucí populace zvýšením produktivity, přilákáním kvalifikovaných pracovních sil ze zahraničí a v nejhorším případě utažením opasku. Americký způsob života neskončí, pokud si víc lidí koupí malé auto místo terénního 4x4 nebo pojedou na dovolenou stanovat místo do Disney Worldu. Ale islámský svět je tak chudý, že jakýkoliv pokles životní úrovně pod současnou hladinu způsobí společenský kolaps.

Muslimské komunity v Evropě, obklíčené západními vlivy, prodělávají stejný vývoj, pokračuje J. R. Dunn. Rostoucí počet odporných "čestných vražd" po celé Evropě naznačuje, že muslimské ženy se bouří proti roli chovných klisen, kterou jim nařizuje korán, a postoj žen je klíčovým demografickým faktorem.

Pro Evropu to znamená, že muslimové nebudou mít čas ani potřebný počet, aby ji změnili ve Velkou Andalusii. Dokonce ani kdyby se muslimská populace ve Francii nebo Holandsku během příští generace zečtyřnásobila - což není pravděpodobné, zejména s ohledem na očekávané omezení imigrace v odpovědi na nedávné nepokoje - nebylo by jich dost, aby převážili nad domorodým obyvatelstvem. A vzhledem k blížícímu se demografickému přechodu je přicházející generace zřejmě jejich poslední příležitostí. To neznamená, že Evropu nečekají zajímavé časy. Má před sebou dramatickou, několik desetiletí trvající "občanskou válku", během které se rozhodne, jestli se muslimské obyvatelstvo připojí k západní civilizaci nebo bude hledat štěstí jinde. Nejhorší válka, píše Američan Spengler, bude možná vybojována na evropské půdě. Jestli džihádisté, kteří selhali na Blízkém východě, přenesou své operace do srdce západní Evropy, naši spojenci v NATO nás možná ještě budou jednou žádat o vojenskou pomoc. Od Evropské unie se nic očekávat nedá; její byrokrati pojedou dál podle stejné noty, až jim nakonec bude nařízeno nasadit si turban a nechat si narůst bradku.

Ale evropský lid je jiná záležitost. Masové odmítnutí evropské ústavy, která byla křížencem telefonního seznamu a učebnice kvantové fyziky, je dobrým znamením. Rovněž tak holandská reakce na vraždu Theo van Gogha. Jestli džihádistické divošství dokáže probudit tak politicky letargické lidi jako jsou Holanďani, pak je možné cokoliv. Papež Benedikt, podobně jako jeho předchůdce, by také mohl zmobilizovat své divize [narážka na poznámku, kterou kdysi Stalin posměšně odsekl na výstrahu ohledně vlivu církve: ?Kolik divizí má papež??]. Duch Evropy, toho kdysi barbarského zapadákova za lesem, který se stal dynamem světa, snad ještě nezemřel. Nebo možná ano, a Evropě je souzeno stát se byzantskou říší 21. století.

Jenže demografie je moc slabý háček, aby se na něj dal pověsit takový argument. Dřívější demografičtí vizionáři by bývali udělali lépe, kdyby byli vzali své předpovědi a vyrobili z nich přesný opak. Statistiku mířící padesát let do budoucnosti nemůžete číst jako soubor faktů; za tak dlouhou dobu se může stát příliš mnoho. Stejně jako Malthus, musíme mít větší důvěru v lidskou povahu, než odepíšeme kvetoucí zahrady Západu. Pro tuhle chvíli, navzdory všem číslům, nechávám své peníze vsazené na Evropu, uzavírá Američan J.R. Dunn.

A jako dovětek k dnešnímu tématu si dovolím ještě citovat jednoho ze svých nejoblibenějších guru, na jehož stránku jsem zde také náhodou narazil:

"How dreadful are the curses which Mohammedanism lays on its votaries! Besides the fanatical frenzy, which is as dangerous in a man as hydrophobia in a dog, there is this fearful fatalistic apathy. The effects are apparent in many countries. Improvident habits, slovenly systems of agriculture, sluggish methods of commerce, and insecurity of property exist wherever the followers of the Prophet rule or live. A degraded sensualism deprives this life of its grace and refinement; the next of its dignity and sanctity. The fact that in Mohammedan law every woman must belong to some man as his absolute property - either as a child, a wife, or a concubine - must delay the final extinction of slavery until the faith of Islam has ceased to be a great power among men. Individual Moslems may show splendid qualities. Thousands become the brave and loyal soldiers of the Queen; all know how to die; but the influence of the religion paralyses the social development of those who follow it. No stronger retrograde force exists in the world. Far from being moribund, Mohammedanism is a militant and proselytizing faith. It has already spread throughout Central Africa, raising fearless warriors at every step; and were it not that Christianity is sheltered in the strong arms of science - the science against which it had vainly struggled - the civilisation of modern Europe might fall, as fell the civilisation of ancient Rome."

Jak hrozná je kletba, kterou islám klade na své stoupence! K fanatické zuřivosti, která je u člověka stejně nebezpečná jako vzteklina u psa, přistupuje navíc tato strašná fatalistická otupělost. Důsledky jsou patrné v mnoha zemích. Nerozumné zvyky, otrocké způsoby obdělávání půdy, zdlouhavé obchodní postupy a vlastnická nejistota panují všude, kde žijí nebo vládnou následovníci Proroka. Znehodnocené smyslové vnímání odpírá půvab a jemnost životu zde, jakož i důstojnost a svátost životu po smrti. Skutečnost, že podle islámského práva každá žena musí náležet nějakému muži jako jeho absolutní majetek, ať už jako dítě, manželka nebo konkubína, musí nutně oddálit konečné vymizení otroctví do chvíle, než muslimská víra přestane ovládat lidstvo. Jednotlivci se stávají statečnými a věrnými vojáky královny; všichni dokážou umírat se ctí; ale vliv tohoto náboženství ochromuje společenský vývoj těch, kteří jej následují. Na světě neexistuje silnější zpátečnická síla. Dalek skomírání, islám je bojovnou a postupující vírou. Už se rozšířil napříč střední Afrikou, kde pro něj na každém kroku povstávají neohrožení válečníci; a kdyby nebylo křesťanství chráněno silnými pažemi vědy ? té vědy, proti které vždy marně bojovalo ? civilizace moderní Evropy by mohla padnout stejně, jako se to stalo starověkému Římu.

Winston S. Churchill, 1899.
http://www.winstonchurchill.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=137

Jak vidno, i Churchill se občas mýlil; jistě tenkrát netušil, že v nadcházejícím století on sám bude muset vést své krajany do zápasu ve třech světových válkách (dvou horkých a jedné studené) proti "zpátečnickým silám" vzešlým ze samého nitra Evropy. Přesto však mnohým jeho následovníkům, žijícím ve světě změněném moderní technikou od toho Churchillova k nepoznání, znějí dnes jeho slova stejně výstižně jako před sto lety.Dopisy čtenářů

Myšák:

(původní text Gammy standardním písmem, Myšákův komentář kurzívou, moje odpovědi podtržené):
---a můj optimismus pramení z prognóz lidí (vážně jsi někde hledal ??? :-)) ) Jedním z nich byl například generální tajemník OPEC, ten by o tom měl něco vědět; v Newsweeku nedávno vyšel článek o sporu mezi Japonskem a Čínou o podmořská naleziště, která obsahují dost zemního plynu pro obě země na padesát let, a podobně. Předpovědi o prudkém poklesu těžby v nejbližších letech lze stěží pokládat za víc než nepodložené spekulace.
...kteří mají odhadování zásob ropy v popisu práce (no zrovna tak jako lidé citovaní v onom článku nemyslíš?), jakož i ze skutecnosti, že termín vyčerpání ložisek se vytrvale posunuje do čím dál vzdálenější budoucnosti (kdybys to četl pozorně, o tom tam nebyla řeč :-), mluvilo se o rostoucí spotřebě a stagnující těžbě, nikoli o tom, že to dojde ze dne na den). Řeč byla o ropné krizi (=nenapravitelnému převisu poptávky nad nabídkou) během několika desetiletí.
Kolaps do dvaceti let předpovídají jenom nejdychtivejší škarohlídi, kteří se těší, že tu melu ještě uvidí na vlastní oči (ani to tam nebylo). Bylo; viz např. výroky ?Těžba ropy dosáhne zřejmě příští rok vrcholu a pak bude už jen klesat. Rozlučte se se svým životním stylem,? ?2011 - 2015: plný dopad efektů ropného zlomu, a to ve formě světové války s ohniskem na Středním Východě,? ?Těžba ropy právě vrcholí nebo dosáhne svého vrcholu do čtyř let.? Nemluvě o hysterických předpovědích typu ?Nemyslím si, že nějaké [řešení] existuje... Řešením je modlit se. Modlit se za mírné počasí a mírnou zimu. Modlit se, aby nebyly hurikány a zastavil se pokles dodávek zemního plynu. Za nejlepších okolností, budou-li všechny modlitby vyslyšeny, nebude krize možná tak dva roky. Potom je to jistota.?
Už jenom postupně rostoucí cena ropy bude dostatečnou motivací k urychlení vývoje alternativ a jejich zavedení do praxe. Ona ta "ruka trhu" přece jenom na tyhle věci docela funguje, a světový trh s energií není vesnické hokynářství, aby v sobotu najednou došly brambory a v pondělí už nebylo co prodávat. (nádherná demagogie :-)) použil jsi totiž hodně podobnou formulaci z onoho článku, kde říkají úplně totéž, ale to by sis to musel nejdřív přečíst, že :-). Formulace je podobná, závěry opačné; místo světové války o poslední těžní věže očekávám postupný přechod na alternativní zdroje (a tím nemyslím biomasu, větrné vrtule a přílivové elektrárny, ale jadernou energii, termojadernou fúzi a vodíkové motory). Ale tenhle spor asi my dva nevyřešíme, Myšáku; nezbyde, než abychom si na to opravdu počkali.
Tvoje :-) ruka trhu způsobuje to , že už druhý rok stoupají ceny polypropylenu vyráběného z ropy. Dodavatelé na základě prognóz svých marketingových oddělení potvrzují trend stoupajících cen i do dalšího roku, čili to, co bylo napsáno v onom článku (který sis jak jsi sám přiznal přečetl jen tak zběžně :-) no na Tvém komentáři to pak bylo vidět :-) čili co nezapadá do Tvého názoru, to čteš jen tak zběžně, ale nic Ti nebrání abys ses tomu vysmál :-) Paráda, dělám to občas taky, ale zatím to nikde nepíšu (nemám takovou odvahu jako Ty)!!
"Ruka trhu" naštěstí není "moje" :-) a mezitím co se tady dohadujeme, způsobila už zase mírnou korekci cen ropy směrem dolů. Takže stále věřím, že zdražení se samozřejmě nevyhneme, ale nebude s tím takový kvalt. "Odvahu" si šetřím na důležitější věci, jako třeba na moře a do vzduchu, protože abych riskoval, že budu na tomhle svém elektronickém řečništi občas vypadat jako pitomec, k tomu asi stačí trocha otrlosti :-) a pokud se týče "léčby konzervativně-militaristického autora Gammy liberálně-pacifistickou četbou", k tomu mě ponoukat nemusíš :-) bohatě stačí, co mi chodí mailem z New York Times; taková smečka antibushovských levičáků se na západ od Hudson River hned tak nevidí 8-)

*************************************************************************

Karel R.:
... článek, o kterém se domníval, že by mě měl zajímat
Ano, tak jsem to asi myslel
a možná i přimět ke změně některých názorů.

Ne, ne :-) Máš (dle mě) dobré názory a navíc velmi stabilní.

Karle, místo "stabilní" by někteří z mých zde občas citovaných čtenářů asi řekli spíš "zkostnatělé" ? ale stejně díky za kompliment :-)

Také tipuji, že americký "zájem" o Irák a okolí není začátkem pokusu o ovládnutí, či získání ropy. Moje otazníky směřují spíš k tomu, co bude dál... (tj. ne válka o zdroje, ale kde vzít další energii)? Sám nejsem příznivcem atomu, nebo aspoň ne v takové rovině jako dnes, kdy se mnohdy riskuje s úniky všeho druhu a velmi pozvolně, ale prakticky pořád se zamořuje životní prostředí (i když to je věc nejen atomu, ale i chemie, zplodin z nafty atd). To, co buduje EU (zatím asi jen teoreticky) ve Francii, je zase jenom TOKAMAK, i když trochu větší, než všechny předešlé, a bude mít zase stejné "mouchy" jako ty předchozí - reakci lze udržet jen velmi krátce, jak doplnit "palivo" a odebrat "zplodiny" za chodu, jak zužitkovat obrovské teplo a ne ho jen horko těžko ochlazovat...
Nicméně byla by to paráda, kdyby se to konečně povedlo. Možná bys mohl někdy v budoucí Gammě pohovořit o možnostech tokamaků, o fúzi, a vůbec. Člověku jde mráz po zádech, když si uvědomí, jaký výkon se snaží spoutat (spíš by se mohlo říct rozpoutat).


O TOKAMAKu se tedy časem pokusím něco kratšího sesmolit. Jak sám naznačuješ, "úniky" z českých atomových elektráren (došlo k nějakým? momentálně si nevzpomenu) byly zatím mnohem méně nebezpečné než radioaktivní popílek ještě nedávno chrlený komíny uhelných elektráren, nemluvě o nesčíslných malérech našich chemiček; uhlídat pár "atomovek" by určitě mělo být daleko jednodušší. A z "rozpoutání" jaderné energie bych strach neměl; málokterý fyzikální proces je tak choulostivý na udržení jako termojaderná reakce. Kdy se to ale povede, je teď opravdu těžké odhadovat; nedávno jsem slyšel jednoho poměrně optimistického odborníka předpovídat, že POKUD půjde všechno podle očekávání a nenastanou žádné nenadálé komplikace, mohla by termojaderná energetika začít fungovat někdy kolem roku 2050. Na druhou stranu nikdo neví, kdy přijde překvapivý objev umožňující náhlý technologický skok. V každém případě je řízená termojaderná fúze typickým případem s nadějí očekávané, ale zatím po dlouhá desetiletí marně vyhlížené vymoženosti, podobně jako umělá inteligence nebo lék proti rakovině. Počkejme si.

*************************************************************************

Jirka Š.:
Jaroslave,
co je důvodem toho, že Wordovský dokument Gamma162, který obsahuje 4 strany textu a jeden dost jednoduchý graf, má skoro 2 MB, když by spíš bylo typické desetkrát méně? Je to snad ten graf, který možná obsahuje mnoho podrobností, které v dokumentu nejsou ani vidět a který je možná v nějakém neúsporném formátu?


Jirko, původcem neúměrné velikosti byl opravdu ten mrňavý graf; pravou příčinou byla ovšem skutečnost, že z mé děravé paměti vypadlo už dávno získané poučení nevkládat obrázky do dokumentu Wordu verze 6.0 (kterou používám v zájmu co nejširší kompatibility) - jelikož jsou tam "by default" zapisovány ve formátu BMP, čili v tom opravdu nejméně úsporném...
Dnes jsem ovšem zjistil, že menší obrázek se do Wordu přece jen dát může ? pokud je ve Wordu nastaveno komprimování vkládaných obrázků, nebo (když to tam nastaveno není, jako tomu asi bylo na stroji, ze kterého jsem Gammu v prosinci posílal) pokud to aspoň autor ručně udělá... Všichni se pořád učime ? a samozřejmě by k tomu nebylo bývalo došlo, kdybych si byl zkontroloval velikost posílaného souboru, jak to vždycky dělám... Za zbytečné stahování dvoumegabytového mailu se omlouvám Tobě i ostatním čtenářům.

*************************************************************************

Pavel V.: Trochu opožděně se zapojím do diskuse k zajímavým číslům Gammy o předpovědi budoucnosti (ad a) a ropné krizi (ad b):

a) K vývoji lidstva do roku 2055 bych dodal jen, že v oblasti kosmonautiky určitě dojde k rozmachu vesmírné turistiky, patrně se stane stejně módní záležitostí jako dnes cesty např. na Kanárské ostrovy. V oblasti vojenství se obávám, že přes všechny sofistikované americké vynálezy spousta zemí (a teroristických skupin) bude spoléhat na hrubou sílu atomové bomby. Bohužel určitě stoupne počet držitelů těchto zbraní (především v Asii) a obávám se, že během padesáti let může dojít i k jejich použití (patrně tamtéž). Šílenců a fanatiků - i v nejvyšších státních funkcích - je tam dost.

b) Stejně jako bible skýtá i Švejk mnohá moudra a podobenství, např. v kapitole o Švejkově budějovické anabázi praví starý ovčák: ?... Byly už dlouhý vojny. Ta napolionská, potom, jak nám vypravovávali, švédský vojny, sedmiletý vojny. A lidi si ty vojny zasloužili. Dyť se pánbůh už na to nemoh dívat, jak to všechno zpejchlo. Už jim ani to skopový maso nešlo pod fousy, už vám ho, hoši, nechtěli žrát. Jindá sem chodívali procesím, abych jim nějakýho toho skopce prodal pod rukou, ale poslední léta, žrali by byli jen samý vepřový, drůbež, všechno máslem nebo sádlem maštěný. Tak se pánbůh na ně rozhněval pro tu jejich pejchu a voni zas přijdou k sobě, až budou si vařit lebedu, jako to bejvalo za napolionský vojny. Dyť vona i ta naše vrchnost už roupama nevěděla co dělat. Starej pán kníže Švarcenberk, ten jezdil jen v takovým kočáře, a ten mladej knížecí smrkáč smrdí samým automobilem. Von mu pánbůh taky ten benzín vomaže vo hubu.?

Vzhledem k době vzniku knihy je tato předpověď úžasně trefná a podle mne pěkně vystihuje poměry v dnešní přehnaně motorizované konzumní společnosti.


Marná sláva, Pavle, Hašek byl opravdu geniální duch; a já jakožto jeden z mnoha potrefených hus mezi "přehnaně motorizovanými" ? ačkoliv smrkáč už tedy nejsem nejmladší :-) mohu jedině souhlasit, že tohle je bezkonkurenčně nejkouzelnější komentář k celé té energetické diskusi :-)

(Pavlovu volnou citaci klasika učiněnou zpaměti jsem si dovolil doplnit podle originálu; chvíli jsem marně listoval rodinným výtiskem, podvědomě stále šátraje po tlačítku Ctrl-F, a nakonec nezbylo, než opět zabrousit na web: http://members.tripod.com/~Klempera/svejk17.htm ... přeci jen ta moderní technika má něco do sebe :-) )

Celý článek | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 596 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek


©2001 Zbyněk Slába, grafické prvky - Renáta Řehová
Stránky byly vytvořeny s využžitím redakčního systému: PhpRS