Vesmír, nᚠdomov

* Gamma č. 195 (Vesmír, náš domov (IXX.) - Exoplanety

Vydáno dne 16. 01. 2011 (2820 přečtení)

Prachový ohon Země pomáhá nacházet nové exoplanety

Nedávná zpráva ze zdrojů NASA upozornila na zajímavou novinu: pan inženýr, co se v srpnu oženil, má stále špinavé uši. Hanba !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak tohle mi sem dopsala moje žena Pavlínka: jak už to u manželek bývá, má přehnané představy o čistotě domácnosti a jiného bytového příslušenství... ale o tom později. Járo Járo, ...Teď se věnujme hvězdám.
  Před několika měsíci Spitzerův kosmický dalekohled proletěl oblakem vesmírného prachu. Že blízký kosmický prostor okolo oběžné dráhy Země obsahuje poměrně hustý prach, bylo známo už dříve; teprve údaje získané několika průlety Spitzerova dalekohledu však umožnily zmapovat strukturu tohoto prašného oblaku. Ukázalo se, že Země funguje na své oběžné dráze jako koště na zaprášené podlaze: vytváří kolem sebe vír a vleče za sebou prachový ohon, čímž vytváří kolem Slunce prachový disk; jeho podobu uvidíte na obrázku exo_1 Bezprostřední okolí Země je od prachu vymetené, jako okolí lžičky vířící v hrnku s čajovými lístky.

   ?Dobrá,? řekne si čtenář, ?tak tedy máme na oběžné dráze mračno prachu. K čemu ale je nám to smetí dobré při hledání exoplanet u cizích hvězd, vzdálených i desítky světelných let?? Kupodivu to spolu souvisí, metodou analogie. Má-li prachový ohon Země, je velmi pravděpodobné, že ho budou mít i cizí planety. A prachový disk, byť velmi řídký, je zároveň velmi rozměrný; místo tisíců nebo desítek tisíc kilometrů má v průměru milióny, někdy stovky miliónů kilometrů. Co je ještě lepší, rozptyluje a odráží světlo mateřské hvězdy. Může tedy posloužit jako návěst, upozorňující, u kterých hvězd má smysl planety hledat. A vskutku to tak funguje; několik planet už bylo takhle nalezeno, když se dalekohledy zaměřily na hvězdu, která na sebe upozornila nápadným prachovým diskem. Američtí astronomové z Goddardova kosmického střediska našli prachový disk u známé, okem viditelné hvězdy Fomalhaut; a navíc si všimli, že disk je v jednom místě přerušen ostře ohraničenou mezerou. Podle očekávání v této mezeře našli planetu.

  Obrázek exo_2 ilustruje jinou metodu, použitou u hvězdy Beta Pictoris: v horizontální rovině je vidět primární prachový disk cizí sluneční soustavy, rotující kolem mateřské hvězdy (která je zakryta stínítkem, aby nepřezářila slabě svítící disk). Ostrý úhel s primárním diskem však svírá menší, sekundární disk, vytvářený planetou, která obíhá kolem hvězdy v trochu jiné rovině než je rovina rotace hvězdy. Samotná vzájemná poloha obou disků nám tak poskytuje významné informace o dynamice cizí sluneční soustavy.

  Spitzerův kosmický dalekohled byl vynesen 25. srpna 2003 z mysu Canaveral nosnou raketou Delta. Dalekohled má průměr 85 cm a váží 850 kg. Slouží k pozorování velmi slabého infračerveného záření (tj. záření, které vydávají teplé objekty) a za tím účelem je udržován na teplotě 5 K (-268 stupňů Celsia). Dalekohled je "zaparkován" na oběžné dráze Země kolem Slunce v jednom z takzvaných Lagrangeových stabilních bodů, ve stejné vzdálenosti od Země jako od Slunce (cca 150 miliónů kilometrů), v poloze za Zemí, která letí před ním.  Na začátku tohoto čísla jsem slíbil ještě dodat něco o své ženě. Nejdřív ji nechám mluvit samotnou; v nestřežených chvílích mi ťuká do klávesnice, a píše takovéhle věci:

   ?V srpnu 2010 jsem se oženil. O tři měsíce později jsem začal umývat a utírat nádobí. Má žena zajásala. Později jsem si vydobyl takové důvěry, že mi byl svěřen úklid koupelny, záchodu, vytírání podlah a utírání prachu. Teď dobrovolně plánuji, že se naučím vařit a překvapím svou ženu teplou večeří.

  Přiznávám, že po dni stráveném doma jsem více unavený a vyčerpaný, než když jsem v práci a řeším celou řadu složitých problémů. Trávit čas se ženou je skoro náročnější. Místo abychom šli ven, jeli na chalupu či farmu, tak vaříme, uklízíme a pereme se. Praní se s ženou je posledním zoufalým vyjádřením několikrát opakované prosby - ?pojeďme ven z bytu, chci pryč!!!!!!!!!!? 21 let totalitního režimu si tedy (přesně po 21leté pauze) zopakuji. Začíná období kompromisů, ústupků a vášnivých dohadů na téma osobní svobody. Kdeže ty loňské sněhy jsou.?

  Skutečnost je o něco méně dramatická, ač dostatečně barvitá. O mytí nádobí se ucházím od začátku, tuše, že v moderní domácnosti budu muset s něčím pomáhat, a když už to musí být, tak ať je to aspoň něco, s čím už mám zkušenosti. Po několika týdnech mých alibistických poznámek ?já bych to nádobí klidně umyl, kdybys mě nechala -? ?-nenechám! Ty bys to umyl špatně!? se žena rozhodla, že je čas začít s drezúrou čerstvě domestikovaného živočicha. Příliš pozdě jsem zjistil, že chlapské mytí nádobí zaměřené na dosažení přijatelného výsledku podle štábních norem v krátkém čase a s vynaložením snesitelného úsilí (s mikroby, kteří dají najevo, že nehodlají škodit, je uzavřeno ozbrojené příměří) je činnost úplně jiného druhu než dezinfekční procedura mající za cíl vyhubit i tu posledního baktérii, pokoušející se přežít na dně hrnce. Když jsem citoval Dave Barryho z jeho fundamentálního díla "Rukověť správného chlapa": ?Jsem ženat - s krátkými přestávkami - už sedmadvacet let, a ještě jsem nepochopil smysl stlaní postelí,? moje křehká manželka výhružně odvětila - ?já ti dám "s krátkými přestávkami"! Koukej ustlat tu postel, za hodinu přijde na návštěvu strýček Véna - co si o nás pomyslí!? ?No právě; ještě by si mohl pomyslet, že v té posteli třeba spíme, neřkuli -? zbytek věty zanikl pod pohledem kobry hypnotizující bezbranného králíčka. Odešel jsem ustlat postel. Některým kosmickým silám není radno odporovat.

  Maje před očima tragické případy kamarádů, kteří ztratili veškerou sílu k odporu, využívám taktických ústupů z postradatelných pozic, abych uhájil strategicky významné opevněné body. Tuhle jsem nutně musel jet do Roudnice, koupit novou vrtuli k motorové krosně, místo staré, kterou jsem byl rozštípal ve ztvrdlé oranici při nezdařeném startu. ?Novou vrtuli si kupuješ? Životem budeš hazardovat, a že tě doma čeká žena, na to nemyslíš!? Jindy zase dochází ke krátkým přestřelkám, po kterých se obě strany stáhnou do výchozích pozic. Pavlínka pohoršeně zkoumá podlahu mé Octavie: ?Jaroslave - kde se tady vzala ta tráva a seno? Auto nás naposledy vezlo z obřadu domů, a když jsme odletěli na svatební cestu, stálo dva týdny v podzemní garáži??? Povídám - ?seno, opravdu... to teda fakt nechápu... No ale aspoň tady nikde nezbyly žádné dlouhé blond vlasy, tak snad je to v pořádku?? ?Hm! Já nebohá...? 8-)

  V zájmu spravedlnosti nutno přiznat, že moje žena jest bytost oplývající veškerou tolerancí nezbytnou k soužití s ajťákem obdařeným sociálními instinkty retardovaného nosorožce. ?Zase dneska večer nebudeš doma? Důležitá přednáška? "Analýza příčin havárií při letu v přízemní výšce a pilotáž letadla v předpádovém stavu", u toho určitě nesmíš chybět. Tak běž, ať zase nemusím poslouchat ty tvoje olysalé poznámky...?

  Vrcholu tolerance dosáhla moje žena ve vztahu ke dvěma významným součástem mé předchozí domácnosti. Ze svého staromládeneckého "Doupěte" (onehdy jsem udělal tu chybu, že jsem nechal Pavlínku pohlédnout na fotografii interiéru, nostalgicky pořízenou v posledních dnech mého tamějšího pobytu - vypadala v tu chvíli, že hledíc na patetický obraz chlapského pelechu, hořce lituje svého "ano"...) jsem si přivezl dva předměty funkčně i esteticky nedozírné ceny. Předně lustr: má tvar rotačního elipsoidu s vysokou excentricitou a vertikálním zploštěním, zkrátka kosmický objekt a ztělesnění matematické krásy. Po urputném boji (?když je tak hezký... možná by se hodil někomu z tvých příbuzných???) se mi podařilo získat povolení dočasně ho instalovat v ložnici, aby ho neviděli hosté. Moje žena díky svému mládí nepamatuje osmašedesátý rok, pročež netuší, že jednotka dočasnosti, jak se tenkrát pesimisticky říkalo, je "jeden furt", rozhodně však ne méně než 22 let... (Čerstvá reakce: ?jednotkou dočasnosti v tomto případě není žádný furt, nýbrž hranice mé trpělivosti dívat se na esteticky příšerný lustr!?).

  Ještě úpornější zápolení mi bylo svésti před instalací stolu, jenž je prostě úžasný: přes dva metry dlouhý, na dvou jednoduchých nohách připomínajících krakorce na řezání polen. ?Říkal jsi, že si přineseš stůl? Vždyť je to jen deska? Nemá to žádné přihrádky? Kam dáš ty svoje knihy, spisy, cédéčka, disky, kabely a všechno?? ?Budu to mít všechno při ruce nahoře na stole, Pavlínko, a nebudu se muset věčně přehrabovat v šuplíkách! Chápeš tu krásu, tu praktičnost?? ?Vždyť se na to všechno bude prášit! takový nepořádek... a beztak je ten stůl zbytečně velký, bude tady překážet!? Jako kdyby v chlapském vesmíru mohlo existovat něco takového jako "zbytečně velký" stůl... kdysi jsem měl v práci stůl dlouhý tři metry, taková slast už mě v tomto životě nepotká. Ale budiž; byl jsem ochoten ke kompromisu, dokonce k tragickým obětem: ?Dobrá, švagr dřevorubec Míra má motorovou pilu, trochu ho přiřízne a bude to lepší?? Taková představa byla na moji jemnocitnou ženu příliš drastická (těch pilin na podlaze...), ale nakonec mě zachránil příslušník mého živočisného druhu. ?Járo, musím Ti říct, co se dnes stalo... toho bych se opravdu nenadála... představ si, přišel můj učitel angličtiny, jinak takový rozumný člověk! rozhlédl se, a - "No ne, je to vůbec možné? Takový nádherný stůl!" Tak tedy si ho tu nech - zatím...? Někdy v okamžiku nouze nejvyšší přicválá přes pahorek jízda s tasenými šavlemi a zachrání ztracenou bitvu...

  Jsou ovšem i bitvy prohrané - přinejmenším prozatím: ?Pavlínko, nemáme příliš velkou koupelnu, ale technika nabízí nečekaná řešení; jenom je třeba podívat se na problém čerstvým pohledem nezatíženým konvencemi!? ?Opravdu, Járo? To jsem zvědavá...? povzbudila mě žena se špatně skrývanými obavami. (Je velmi prozíravá.) ?Tedy... ten tvůj sušák... samozřejmě je moc užitečný, a když se na něm suší prádlo, pochopitelně musí být rozložený, čímž zabírá většinu prostoru. Naštěstí však (zrak mé ženy se zakalil temnějším podezřením) - můžeme využít toho, že v těchhle starých domech jsou obdivuhodně vysoké stropy. S využitím svých znalostí deskriptivní geometrie a skládání vektorů navrhnu kladkostroj, pomocí něhož sušák po zaplnění prádlem bez námahy vyzvedneš pod strop, kde nebude překážkou pohybu osob po podlaze! Stačí hrst hmoždinek, několik kladek, pár metrů motouzu ladícího s dlaždičkami, sínus alfa krát gravitační zrychlení, a -? ?Jaroslave - nic takového! V mé krásné koupelně! Víš, kolik peněz a úsilí mě stálo, než jsem ji takhle zrekonstruovala?? ?No právě, tahle jedinečná konstrukce té koupelně teprve dodá originální atmosféru! Všichni to budou obdivovat! Jestlipak někdo z tvých známých má doma něco tak úžasného?? ?Určitě nikdo, a dobře vědí proč! Jen přes moji mrtvolu! Buď kladkostroj, nebo já!? Poznal jsem, jaké pocity má nepochopený génius; ale moje chvíle přijde. Na jaře budeme pro Pavlínku kupovat bicykl - sklep prý není dostatečně bezpečný, a v bytě na něj není místo - ha...!

  Ženy mají někdy zvláštní způsob myšlení; nebo přinejmenším kuriózní stupnici důležitosti. Kupříkladu takový prstýnek; pár gramů zlata, a člověk by řekl, že snad na něm stojí úspěch manželství. ?Kdepak máš prstýnek? Zapomněl jsi ho ráno doma? Taková náhoda, co? To tam určitě máte spoustu mladých holek, v té vaší firmě, tak přece se před nimi nebudeš natřásat s prstýnkem na ruce, to bys jim byl pro smích, viď?? Na každého dojde. Přišla k nám tuhle na návštěvu tchyně (zlatá žena), a ?jestlipak nosíte prstýnky, když je máte takové hezké?? Někdy má člověk víc štěstí než rozumu; náhodou jsem ho měl zrovna na ruce. ?Prstýnek? Hm... no, tak... ovšem, jak jinak,? culil jsem se bezvýznamně, roztržitě si protahuje prsty levé ruky, s ještě bezvýznamnějším pohledem potměšile upřeným na manželku. ?No jó, tak jsem si ho zrovna sundala, v kuchyni bych ho leda odřela, to se přece rozumí, ne?? Jindy jsme se připravovali na odchod do práce, Pavlínka odešla, a o pět minut na to koukám - oba prstýnky leží na misce. Jen počkej! Našel jsem šňůrku (spěchal jsem už do práce a trvalo mi to čtvrt hodiny, ale jsou úkoly, které prostě nesnesou odkladu) a uvázal jsem manželčin prstýnek na předsíňovou lampu pod strop ve výši očí. Spokojen s vykonaným dílem odebral jsem se do práce. ?Až přijdeš domů, dej pozor na hlavu, Pavlínko!? emailoval jsem poťouchle. ?Proč si mám dávat pozor na hlavu, až se vrátím domů, Jarouši???????????????? Mám neblahé tušení ohyzdného kladkostroje nebo jiné nesmyslnosti zavěšené na stropě!? Revanš byla sladká.

  Ostatně mi ty prstýnky daly co proto. Začalo to už u zlatníka - ?Tak mi ukažte prst, ať vyzkoušíme etalon na velikost.? Nezkušen v předmanželských rituálech a odjakživa nevynikající manuální zručností, prst jsem vystrčil - ovšem ten prostřední. Zlatník chvíli vyjeveně zíral na mě, pak na snoubenku, jako by chtěl říct - ?Slečno, tohle si chcete vzít? Nerozmyslíte si to ještě?? Druhé dějství nastalo v kostele. Povídá pan farář, když se přiblížil slavnostní okamžik: ?Pane ženichu, vezměte prstýnek a řekněte - Tento prsten, Pavlo, je symbolem mé věrnosti.? Odjakživa jsem byl zvyklý uvažovat racionálně a nekonat bezmyšlenkovitě; a nebylo to poprvé, co se mi tenhle zvyk nevyplatil. Povídám si - ?symbol mé věrnosti; hm... tak to asi mám vzít ten svůj prsten - logicky??? Jak jsem rozmyslel, tak jsem učinil: uchopil jsem větší z obou prstenů, a bezradně na něj zíral, nevěda náhle, co s ním vlastně mám udělat: nasadit si ho? Než jsem stačil způsobit skandál, jaký velechrám ještě neviděl, uslyšel jsem unisono podrážděné syčení pana faráře i Pavlínky: ?Ten ne! ten druhý! ten menššší!!? S flegmatickým pokrčením ramen (když jinak nedáte, tak třeba ten menší... já na tom netrvám...) jsem odložil nesprávný prstýnek, uchopil druhý, a za úlevného vzdechu obecenstva obřad pokračoval ve správných kolejích. Povídám potom novomanželce omluvně: ?To víš, nebyl jsem v tom ještě zběhlý - napoprvé...? ?Já ti dám napoprvé!?

Zdroje:
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2010/12nov_dusttail/ http://www.spitzer.caltech.edu/Související články:
Apollo 11 (08.09.2019)
Gamma č. 163 (Vesmír, náš domov (IXX.) - planetka Apophis) (26.03.2006)
Gamma č. 156 (Vesmír, náš domov (XXVIII.) - přistání na Titanu) (25.03.2006)
Gamma č. 150 (Vesmír, náš domov (XXVII.) - Mars (VIII.)) (18.03.2006)
Gamma č. 138 (Vesmír, náš domov (XXVI.) - Mars (VII.)) (16.03.2006)
Gamma č. 136 (Vesmír, náš domov (XXV.) - Mars (VI.)) (16.03.2006)
Gamma č. 135 (Vesmír, náš domov (XXIV.) - Mars (V.)) (15.03.2006)
Gamma č. 134 (Vesmír, náš domov (XXIII.) - Mars (IV.)) (15.03.2006)
Gamma č. 133 (Vesmír, náš domov (XXII.) - Mars (III.)) (15.03.2006)
Gamma č. 132 (Vesmír, náš domov (XXI.) - Mars (II.)) (15.03.2006)
Gamma č. 131 (Vesmír, náš domov (XX.) - Mars (I.)) (14.03.2006)
Gamma č. 128 (Vesmír, náš domov (XIX.) - Heliopauza) (12.03.2006)
Gamma č. 103 (Vesmír, náš domov (XVIII.) - Venuše (II.)) (05.03.2006)
Gamma č. 096 (Vesmír, náš domov (XVII.) - Venuše (I.)) (28.02.2006)
Gamma č. 091 (Vesmír, náš domov (XVI.) - Merkur (III.)) (24.02.2006)
Gamma č. 085 (Vesmír, náš domov (XV.) - Merkur (II.)) (22.02.2006)
Gamma č. 083 (Vesmír, náš domov (XIV.) - Merkur (I.)) (21.02.2006)
Gamma č. 078 (Vesmír, náš domov (XIII.) - Měsíc (VI.)) (21.02.2006)
Gamma č. 075 (Vesmír, náš domov (XII.) - Měsíc (V.)) (17.02.2006)
Gamma č. 072 (Vesmír, náš domov (XI.) - Měsíc (IV.)) (16.02.2006)
Gamma č. 064 (Vesmír, náš domov (X.) - Měsíc (III.)) (15.02.2006)
Gamma č. 057 (Vesmír, náš domov (IX.) - Měsíc (II.)) (14.02.2006)
Gamma č. 054 (Vesmír, náš domov (VIII.) - Měsíc (I.)) (09.02.2006)
Gamma č. 053 (Vesmír, náš domov (VII.) - Země (VII.)) (09.02.2006)
Gamma č. 053a (Povídka o Zemi) (09.02.2006)
Gamma č. 044 (Vesmír, náš domov (VI.) - Země (VI.)) (08.02.2006)
Gamma č. 027 (Vesmír, náš domov (V.) - Země (V.)) (31.01.2006)
Gamma č. 026 (Vesmír, náš domov (IV.) - Země (IV.)) (31.01.2006)
Gamma č. 024 (Vesmír, náš domov (III.) - Země (III.)) (28.01.2006)
Gamma č. 018 (Vesmír, náš domov (II.) - Země (II.)) (26.01.2006)
Gamma č. 013 (Vesmír, náš domov (I.) - Země (I.)) (25.01.2006)


Celý článek | Autor: Jarda Pecka | Počet komentářů: 31 | Přidat komentář | Informaèní e-mailVytisknout článek


©2001 Zbyněk Slába, grafické prvky - Renáta Řehová
Stránky byly vytvořeny s využžitím redakčního systému: PhpRS