Chřipka - opravdu trvá devět dnů?

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 01. 12. 2005

Alternativní prostředky a chřipka

Chřipka je nepříjemné onemocnění, které nám dokáže přidělat značnou řadu starostí a nepříjemností, od tělesných potíží po problémy s nemocenskými a eventuálními paragrafy na členy rodiny. Dá se říci, že v letech budování socialismu jsme nebyli tolik motivováni k zlepšování svého zdravotního stavu, jako v dnešní době. Jeden můj kolega ze zaměstnání se značně divil, o jakou částku se mu snížila jeho jinak poměrně solidní výplata poté, co strávil týden s dcerkou na paragrafu a následně ještě týden na vlastní nemocenské, které se přes všechny své snahy nedokázal úspěšně vyhnout. Finanční záležitosti jsou tedy první motivací, proč se pokusit s chřipkou bojovat. To však není hlavní důvod. Tato choroba může mít totiž při pokusu o její přecházení dalekosáhlé a často nečekané dopady na náš organismus, který je často navíc dále oslaben stresem, nevhodnou životosprávou, přetížením v zaměstnání, existenčními starostmi atd. Pamatuji se na člověka, který po pokusu o přechození chřipky přestal chodit a dalších několik let se pak belhal o berlích, přitom byl ve věku 32 let, tedy mladý a také jinak zdravý. Rovněž srdce nemusí vyjít z pokusu o přechození chřipky příliš dobře.





Viry a jejich působení
Chřipka je způsobována viry. Tím se zcela zásadně liší od angíny, kterou vyvolávají bakterie. Mezi viry a bakteriemi je diametrální rozdíl. Bakterie je obecně samostatný organismus, schopný vlastního množení. Je snadno zjistitelný v organismu a lze jej likvidovat širokou škálou léčiv, ať už na bázi sulfonamidů (dříve), nebo moderněji léčivy na bázi antibiotik. Virus je podstatně jednodušší (a o to zákeřnější) a není schopen vlastního množení, ani dlouhodobé existence mimo hostitelskou buňku. Obsahuje pouze jeden typ nukleové kyseliny, buď RNA, nebo DNA. Na antibiotika prakticky nereaguje a tato skutečnost nebyla dříve příliš brána v úvahu, proto byly na chřipku často předepisována antibiotika a tím bohužel došlo ke dvěma negativním jevům - jednak se přetěžoval organismus a léčebný efekt se nedostavil a hlavně - bakterie (a často velmi patogenní) získaly značnou rezistenci na široké spektrum antibiotik. Zjednodušeně se dá konstatovat, že si řada baktérií na antibiotika "zvykla" a je tedy třeba vyvíjet nová a silnější léčiva. купить плед



Vraťme se však k virům (na obrázku z mikroskopu)- tyto se mohou množit pouze v hostitelské buňce, ovšem ta je činností virů postupně likvidována a hlavně - při dělení se již přenáší do nové buňky virová informace ve formě nukleové kyseliny, která je základním stavebním kamenem buňky. Buňka zpracuje genetickou informaci, vloženou virem jakou svou vlastní a tím je spuštěn proces množení viru. Abychom si stručný výklad fungování virů ještě zesložitěli, je třeba se zmínit o tzv. retrovirech: virová RNA kyselina se při vstupu do hostitelské buňky přepíše do DNA. Tato provirová DNA se pak začlení do genomu buňky a při jejím dělení se replikuje zároveň s tímto genomem. Při následné aktivaci se pak virová DNA přepisuje do tRNA a mRNA a tyto zprostředkují syntézu virových proteinů. Ze známých a neléčitelných chorob se takto chová například virus HIV... плед купить киев


Aby se virus do buňky vůbec mohl dostat, musí mít buňka na svém povrchu tzv. receptory, tedy jakási čidla, na které se virus naváže. Je li buňka schopna virus přijmout a umožnit mu replikaci, označujeme jí za permisivní a v tom případě dojde k rozvoji infekce. V opačném případě se buňka nazývá nepermisivní a infekce zůstane v organismu skrytá, tedy latentní. Nás však bude především zajímat způsob, jak se před chřipkou chránit.


Projevy chřipky
Obecně lze projevy chřipky v našem organismu rozdělit na dvě základní skupiny - na vlastní chorobný stav a na reakce imunitního systému. Pocit slabosti, únava atd., to jsou chorobné projevy organismu, v jehož buňkách se právě úspěšně množí viry. Horečka, ucpaný nos, kašel, to jsou již obranné reakce imunitního systému. Zvýšením teploty reaguje tělo na disharmonii v buňkách a likviduje tak pomocí viry, které jsou právě na teplotu často značně citlivé. Ucpaný nos je snahou organismu o eliminaci cizorodých látek, které se tak vylučují z těla, obaleny hlenem a na stejném principu "pracuje" i kašel:-) Ještě si živě pamatuji na dobu mého raného dětství, kdy jsem často ležel v noci na zádech na několika polštářích a nemohl spát. Odřený nos, bolavé klouby, kašel, malátnost, horečka a únava, kdo z nás by tyto projevy neznal?


Lze se úspěšně bránit?
Okřídlené rčení, že chřipka trvá neléčená devět dní a léčená bez dvou sedm je poměrně známé, ale platí toto obecně? Rozhodně ne a to ze dvou důvodů - devět dní většinou trvá obyčejná rýma, tedy klasická choroba z nachlazení, chřipka však často trápí člověka deset až čtrnáct dní, někdy i déle a ještě se i ráda vrací. (To je způsobeno značným množstvím kmenů jednotlivých virů, které navíc dále mutují a imunitní systém si na ně nedokáže dostatečně rychle pěstovat potřebné protilátky). Lze se tedy chřipce úspěšně bránit? Odpověď zní - "Ano".


Nyní asi zklamu všechny, kdo očekávají nějakou dosud utajovanou alternativní metodu. Reiki sice pomáhá na choroby z nachlazení, angínu i chřipku poměrně slušně, ne však každému a ne vždycky a navíc - ne vždy je po ruce někdo, kdo tuto metodu ovládá alespoň na úrovni základního stupně. Musí tedy nastoupit chemie, ale přesto bývá výsledný efekt výborný.


Jednou jsem ještě v době svých středoškolských studií chemie vkročil do kabinetu profesora, který si právě sypal do čaje záhadný bílý prášek z lahvičky se zábrusovým uzávěrem. Na můj udivený dotaz odpověděl "ale klasická kyselina L-askorbová a od doby, kdy to používám, tak nemarodím". Rázem jsem si vzpoměl na dobu mého školního věku v Ústí nad Labem, kdy prozíraví soudruzi z KNV snižovali nadměrné výdaje na paragrafy rodičů v zimním období bezplatnými dávkami vitamínu C, který jsme "fasovali" u školního lékaře ve velikých papírových sáčcích. To však snížilo mou nemocnost pouze částečně, protože otázkou stále zůstávalo správné dávkování. Po "sametové revoluci" došlo k rozmachu alternativních metod léčení a já si přečetl zajímavou knihu Ing. Janči, nazvanou "Co nám chybí". Psalo se v ní mimo jiné o vitamínu C, tedy umělém zdroji - kyselině L-askorbové. Ing. Janča popisoval výzkum kanadských vědců, kteří s úspěchem léčili rakovinu zažívacího traktu pomocí megadávek vitamínu C, přičemž doprovodným efektem léčby byla zvýšená imunita. V knize se také uvádělo, že megadávky vitamínu C jsou vhodné pouze krátkodobě, v opačném případě dochází k přetěžování ledvin a překyselování organismu. Přírodní zdroje kyseliny L-askorbové jsou prakticky nepoužitelné v případě akutního ataku chřipky, protože obsah kyseliny askorbové je v nich značně nízký. V případě prakticky nejsilnějšího zdroje - kysaného zelí bychom museli zkonzumovat několik kilogramů této potraviny denně, aby se dostavil kýžený výsledek. Na druhou stranu je ale třeba poznamenat, že přírodní léčivé látky a vitamíny jsou vždy o něco účinnější, než jejich syntetické alternativy. My však přesto nebudeme rabovat zelinářské obchody a navozovat tak dojem blížícího se válečného konfliktu světového rozsahu, státní orgány by nás totiž snadno mohly obvinit z šíření poplašné zprávy:-)


Léčení chřipky
Pokud se chceme úspěšně bránit chřipce a jsme schopni včas rozpoznat blížící se pohromu (pálící oči, tvorba sekretu v nose, únava, bolest kloubů a svalů), sáhneme po lahvičce Celaskonu, který máme z preventivních důvodů prozíravě doma (o svátcích a víkendech aby člověk otevřenou lékárnu opravdu pohledal). Ale pozor, není vitamín jako vitamín. Zcela zásadně se vyhýbáme šumivým verzím a pochybným dodavatelským firmám. Nejúčinnější, nejčistší a tudíž také nejméně škodlivou variantou je obyčejný český Celaskon (Spofa) o obsahu 100, nebo 250 mg. Výhodné je balení 100 ks/250 mg za (v současné době) asi 97 korun českých. A teď - doporučená denní dávka, která nám umožní zdolat chřipku, je pro člověka o normální hmotnosti, (asi 80 až 90 kg) cca 3 gramy čisté kyseliny L-askorbové, tedy 3000 mg, což znamená, že při počínajícím virovém onemocnění si vezmeme ráno, v poledne a večer vždy po čtyřech tabletách Celaskonu o obsahu 250 mg. Každou dávku je vhodné zajíst malinkým množstvím medu (1-2 gramy), ten totiž působí jako účinný katalyzátor vitamínu C. Praktikuji tuto metodu již sedm let a od té doby jsem prakticky nepoznal, co to je vážnější průběh chřipky. Jakmile odezní příznaky oslabení organismu, hned vynechávám vitamín C a někdy ho neberu třeba dva roky, pokud mě k tomu nedonutí okolnosti. Maximální denní preventivní pravidelná dávka by neměla přesáhnout 200 mg, mějte přitom v patrnosti, že mnoho ovoce i zeleniny (té zejména) obsahuje přírodní vitamín C a proto by za normálních okolností mělo stačit jeho přijímaní stravou.


Doplňkové metody léčení chřipky
Vědci došli k zajímavému poznatku, že v případě použití antypiretik, (léků snižujících teplotu) se prodlouží doba léčby choroby, přičemž tato doba je přímo úměrná dávkám antipyretik a je lhostejné, zda se jedná o léky na bázi kyseliny acetylsalicilové (aspirin), nebo paracetamolu (panadol). Přesto se nám při použití vhodného antypiretika výrazně uleví, je li například horečka, nebo bolest kloubů silná. Coldrex HotRem je jedním z účinných, i když poměrně hodně drastických přípravků, které fungují velmi dobře, zejména jsou li podávány na noc. Dětem lze podat Panadol, výborně tlumí teplotu. Lipový čaj, slabší a ve větším množství nám také hodně zmírní potíže a pokud nemáte při chřipce chuť k jídlu, je vhodné vynechat přechodně z jídelníčku maso a do jídla se rozhodně nenutit. Toto však platí v případě zdravých a normálně živených jedinců, vychrtlému dlouholetému vegetariánovi s krevní skupinou 0 rozhodně pomůže například výživný hovězí vývar a to i v případě obvyklého chřipkového nechutenství. Obecně je lepší zvýšit příjem tekutin a snížit dávky potravin, aby se organismu ulehčilo.


Velmi účinné je také napařování končetin a to jak dolních, tak horních. Nohy umístíme do vhodné nádoby a postupně přidáváme vodu teplou tak, jak vydržíme, dokud nedojde k výraznému pocení našeho těla. Následně ještě můžeme zalehnout do postele a pokračovat asi hodinu ve vypocení. Ruce napařujeme podobným způsobem, namočené například v umyvadle a to až po lokty. Napařování rukou nám často dobře uvolní horní cesty dýchací a také snižuje riziko zánětu středního ucha. Trpíme li na tyto záněty, lze s úspěchem preventivně používat tuzemský alternativní přípravek Audiron, který funguje výborně zejména u dětí. Vhodný je také napařovací zábal ledvin, tedy menší ručník namočíme do vlažného bylinného čaje, přiložíme na ledviny, přikryjeme nepromokavou fólií (mikrotenem), tepelně izolujeme (například šálou) a na dvě hodiny ulehneme do postele. Nedoporučuji v případě choroby ledvin.


Nežádoucí účinky léčby
Lidé s překyseleným žaludkem a pálením žáhy by měli být při nadměrné konzumaci vitamínu C opatrnější, i když více škodí šumivé, než standartní přípravky. Rozpustné Coldrexy nepodáváme dětem a lidem s chorobami srdce bez předchozí konzultace s lékařem. Rovněž napařování končetin nemohu doporučit lidem s oběhovými a srdečními potížemi. Napařování nohou pak také není vhodné pro ženy na počátku menstruace, může dojít ke značnému rozproudění krve a také bolestem v podbřišku.



Očkování
Provádí se většinou na podzim a je to jedna z nejúčinnějších metod boje proti chřipce. Nevýhoda očkování spočívá pouze ve značném množství kmenů chřipkových virů a v jejich mutacích, takže proti novým typům virů nechrání, ale nejčastější kmeny jsou zmapovány a ty očkování zahrnuje. Po předchozí konzultaci s lékařem lze tuto metodu doporučit jako poměrně účinnou a spolehlivou.