Zajímavosti o toxoplasmóze

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 24. 04. 2006

Vlivy toxoplasmózy na psychiku a snížené pudy sebezáchovy

V Respektu č. 15/2006 mě zaujal neobyčejně poučný článek o toxoplasmóze ? velmi nepříjemné a prakticky neléčitelné chorobě, kterou způsobuje parazitický prvok Toxoplasma gondii a která má zásadní vliv na poruchy psychiky, včetně schizofrenie. Co však bylo daleko zajímavější, byl princip, pomocí kterého zmíněný parazit provádí duševní manipulace se svým ?hostitelem? a to za účelem jeho usmrcení.




Parazit Toxoplasma gondii žije v střevní sliznici koček a mezistupněm jeho vývoje je organismus myši. Protože tento prvok z hlediska evoluce svého druhu usiluje o to, aby se mohl vyvíjet právě ve střevní sliznici kočky, potřebuje se do tohoto prostředí dostat a proto používá téměř geniální strategii ? pomocí ?vhodných? látek - neurotransmiterů, které vylučuje do mozku myši, jí způsobuje duševní chorobu, jejímž důsledkem jsou snížené, až potlačené pudy sebezáchovy. Taková myš se pak stává daleko snadnější kořistí svého přirozeného predátora ? kočky a konzumace myši, napadené parazitem, zajistí jeho konečný transport na místo, které z hlediska svého vývoje vyžaduje ? do zmíněné střevní sliznice.


Dalo by se říci, že genialita přírodních dějů nezná mezí, ale celá věc má jeden podstatný háček a tím je genetická spřízněnost myšího a lidského organismu. Domestikací kočky bohužel došlo i k napadení člověka parazitem Toxoplasma gondii a protože zmíněný parazit pochopitelně není schopen rozlišit, jestli se nachází v organismu myši, nebo člověka, provádí se svým lidským hostitelem naprosto stejnou psychickou manipulaci, jako s organismem myši. Výsledkem jsou nejrůznější poruchy psychiky, které mají jednoho společného jmenovatele ? snížené primární pudy sebezáchovy.


Tento objev způsobil ve vědeckých kruzích značné vzrušení, protože posunul výzkum příčin vzniku a léčby schizofrenie významně kupředu. Při laboratorních testech na potkanech, kteří byli infikování prvokem Toxoplasma gondii se zjistilo, že pudy sebezáchovy těchto zvířat se skutečně snížily a že zejména ztráceli svůj přirozený strach z koček. Jakmile jim však byl podán typický lék, který se na léčbu schizofrenie používá ? Haloperidol, jejich vrozený strach z koček se okamžitě obnovil. Lze tedy usuzovat, že známe jednu z příčin velmi nebezpečného duševního onemocnění a také částečně umíme jeji negativní dopady tlumit, i když ne zcela vyléčit.


Velmi alarmující jsou statistiky onemocnění toxoplasmózou v evropských zemích. Například v České republice nosí v sobě zmíněného parazita téměř jedna třetina populace. Toxoplasmóza je velmi nebezpečná zejména pro těhotné ženy, ale jinak se na první pohled neprojevuje nijak dramaticky a z tohoto důvodu bývají případné drobné zdravotní potíže připisovány jiným příčinám. Co to znamená v praxi?


Vědci prováděli rozsáhlé srovnávací výzkumy chování lidí nakažených toxoplasmózou i jedinců zdravých a zjistili následující ? nakažení muži jsou agresívnější, mají sklony ke lhaní, žárlivosti a také trpí lehce sníženou inteligencí. Nakažené ženy jsou více otevřené a odvážnější. Společným jmenovatelem pro obě pohlaví pak byly již zmíněné snížené pudy sebezáchovy a s tím související snížená opatrnost. Šokujícím poznatkem bylo statistické zjištění, že lidé, nakažení toxoplasmózou, se stávají častěji účastníky dopravních nehod.


Závěrem mého článku nemohu nepopsat scénku, kterou jsem zažil v pátek 21.4.06 na parkovišti hypermarketu Glóbus v pražských Čakovicích a která pro výše uvedené poznatky nasvědčuje: jel jsem ven z parkoviště, před jehož koncem se hlavní silnice zatáčí o devadesát stupňů doleva, přičemž rovně pokračující silnice je dle značení vedlejší. Před zatáčkou jsem dal světelné znamení o změně směru jízdy doleva (v hovorové češtině se tomu říká blinkr:-) ) a malý vůz, přibližující se rovně po vedlejší silnici jsem sice registroval, ale nevěnoval mu větší pozornost. O to větší byl můj šok, když se řidič malého vozu rozhodl ignorovat značku ?dej přednost v jízdě? a vjel mi přímo pod mé již zatáčející auto. Instinktivně jsem strhl řízení doprava, prudce zabrzdil a houkačkou dal najevo nezodpovědnému řidiči své mínění. Malý vůz také prudce zabrzdil, nacouval ke mě zpátky a řidič ? dobře vypadající pán středního věku v obleku a kravatě, s manželkou po boku, stáhl okénko a zavalil mě neuvěřitelným přívalem hulvátství, agresivity a sprostoty: ?blbej zasranej čuráku, zkurvenej hajzle, co si vo sobě vůbec myslíš? Táhni do piči, kreténe zasranej, jeď do hajzlu, nebo Ti nakopu prdel, zmrde? . Pikantní na celé věci bylo, že jsem svou duchapřítomnou reakcí zachránil nejenom jeho autíčko, ale hlavně jeho zdraví ? můj téměř dvoutunový vůz by totiž rozdrtil pouze několik stovek kilogramů vážící stroj jako malinu, dotyčný řidič, který navíc celou situaci přímo zavinil, by se svezl vrtulníkem záchranné služby s roztříštěnou kyčlí po bočním nárazu, léčil by se několik měsíců a navíc by splácel statisícové dluhy pojišťovnám. Situace byla o to více tristní, že dotyčný vzteklounek měřil hrubým odhadem cca metr šedesát, což byla oproti mým sto devadesáti třem centimetrům a osmdesáti šesti kilogramům značně cholerického materiálu jeho téměř zaručená sebevražda v každém případě:-) Situaci jsem vyřešil upřímným úsměvem, čímž jsem pochopitelně dotyčného pána rozzuřil ještě více a protože houkající kolona vozidel za námi dávala již najevo cosi, jako netrpělivost, vyrazil jsem k domovu. Cestou jsem si říkal, že tohle tedy těm myším opravdu nezávidím.:-)


Samozřejmě, že nemohu tvrdit, že dotyčný řidič je hostitelem prvoka Toxoplasma gondii, ale pravda je, že jeho jednání normální nebylo v žádném případě. Ve chvíli, kdy vlastní vinou téměř způsobil nehodu s možnými vážnými důsledky pro jeho další existenci, jednal zcela opačně, než by se od něj aktuálně očekávalo. Tvar a barvu jeho vozítka si pamatuji a určitě bych před ním nevkročil na přechod pro chodce a to ani na zelenou, podobně jako nikdy nevkročím na přechod, když se k němu blíží pražský taxikář, nebo Bavorák či Superb s temnými skly, pražskou SPZ a holohlavým řidičem se slunečními brýlemi. A pokud nevíte, o čem mluvím, vyzkoušejte si ?bezpečné? přecházení na zelenou například na křižovatce U Bulhara v ranní špičce a rázem zjistíte, že jakákoli pravidla, semafory, základní lidská slušnost a primární pudy sebezáchovy zde naprosto nemají šanci a že pokusy o smetení chodce na přechodu vozidlem, jedoucím na červenou, se bohužel stávají běžným pražským folklórem....