Odpovědi na dotazy čtenářů v komentářích - k 15.6.2013

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 15. 06. 2013

Odpovědi autora Oranžových stránek na čtenářské příspěvky pod články, část čtvrtá

Pokračuji v odpovědích na některé komentáře, přestože opakovaně píšu, abyste mi v případě dotazů psali raději maily, stále se tak neděje a tak se k řadě odpovědí dostávám opět po roce. Je to z toho důvodu, že maily a telefonáty vyřizuji přednostně a dotazů je poslední dobou opravdu hodně.V komentáři k článku o Tattvách se čtenář ptá, jak je to vlastně s velmi rozdílným výkladem v nejrůznější literatuře. S Tattvami jsem zkoušel kdysi pracovat, dle mých tehdejších zkušeností to v podstatě fungovalo a tak jsem nakonec dal na stránky všechno, co mi připadalo zajímavé. Později jsem zjistil, že s Tattvami je to podobné, jako s numerologií - každý autor je vykládá jinak:-) Je nutné si uvědomit, že se jedná pouze o berličku a nemá smysl se tím nějak trápit, důležité je najít především cestu sám k sobě a podstatné věci dělat srdcem. Potom už nebudeme potřebovat žádné podpůrné systémy proto, aby se nám dařilo. Popis Tattev jsem na stránkách nechal spíše z důvodu historických, snažím se zachovat články tak, jak byly postupně vkládány, čím více se zabývám věcmi "mezi nebem a zemí", tím více zjišťuji, že pokud si něco poctivě neodpracujeme sami, žádná berlička typu Tattev nám k tomu stejně příliš nepomůže. Pokud chcete, můžete úzkostlivě dodržovat přesné časy, kdy budete jíst, vydáte se na cestu, atd. Ale uznejte sami - co když ten vlak vyjíždí ještě v té "nesprávné" Tattvě a další jede za tři hodiny? Počkáte, nebo prostě normálně pojedete tím "špatným"? Jsem pro první možnost:-) Žít bez přemýšlení, jestli je právě teď vhodná chvíle na cokoli je nesmírně osvobozující. Poslouchat především své srdce, své pocity a zbytek bych nechal na "vesmíru" :-) Pokud chci něco udělat a neničím tím někoho jiného, udělám to a když to nedopadne dobře, poučím se. Funguje to mnohem lépe, opravdu.


V návodu k programu Astrolog 5.0 se paní ze Slovenska ptá, jak v programu správně nastavit místo ve své zemi. Je to jednoduché - pokud máte stažený program z mých stránek, otevřete si soubor Zbyndak.dat Potom jděte na internetovou aplikaci www.mapy.cz a najděte si pozici, které vás zajímá. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Přidat vlastní bod. Vpravo nahoře se vám objeví souřadnice. Příklad: pro Liptovský Mikuláš je to 49°4'50.762"N, 19°37'36.863"E (podle toho, jak se strefíte). V Astrologu zvolíte Info a Set Chart Info a zde pak zadáte souřadnice ve tvaru 49:5N a 19:37E (trochu zaokrouhlujeme, Archimédes byl borec):-) Tím získáme správný výpočet, protože předchozím otevřením souboru Zbyndak.dat jste automaticky v odpovídajícím časovém pásmu.


Pod článkem V o tajícím ledovci Pasteerzen můj vzácný přítel a nastávající otec Jarda Pecka v komentáři vyjadřuje názor, že současné klimatické změny nejsou dílem člověka, ale že výkyvy tu byly vždycky. Pravdu má v existenci výkyvů a nemá tak úplně v příčině. Naše současné emise skleníkových plynů stále rostou a tím vzniká začarovaný kruh - s oteplováním klimatu totiž dochází k dalším sekundárním jevům - taje permafrost (trvale zmrzlá půda) a tím se z ní masivně uvolňuje další vysoce rizikový plyn - metan. Metan je produktem kvasných přírodních procesů a jeho spontánní emise budou samozřejmě narůstat geometrickou řadou, vzniká tak začarovaný kruh a proto vědci křičí čím dál hlasitěji, že je třeba něco rychle udělat. Jenomže to nejspíš nepůjde. Indie a Čína se chtějí mít také dobře a jejich miliardové populace a ekonomiky naprosto neřeší jakoukoli ekologii. Takže je spíše pravděpodobné, že v nějakém krátkém časovém horizontu budeme žít v subtropickém pásmu, ve kterém bude ustupovat tradiční flóra a fauna. Taková je realita. Technologický pokrok odstartovali Evropané a to i ti, kteří emigrovali do Spojených Států Amerických v minulých stoletích:-) Nyní se ti samí Evropané (a Američané) snaží situaci nějak urovnat, ale je nás málo a ochota rozvíjejících se ekonomik ke spolupráci je menší než malá. Taková je realita.


Čtenářka píše, že článek o antiperspirantech jsou bláboly, že je sama používá, neškodí jí a potí se úplně normálně. K tomu lze říci jediné - jestliže má někdo vyšší dispozice k pocení, samozřejmě nějaký pot se vždycky ven dostane. I antiperspirant obsahuje složky, které brání rozkladu a tím i zápachu potu. Nicméně primární funkcí antiperspirantu je zábrana pocení a nikoli zábrana rozkladu produkovaného potu. Výroba antiperspirantů je z hlediska technologie výrazně levnější a v tom spočívá podstata problému. Článek není určen ke strašení čtenářů, ale k zamyšlení. Samozřejmě můžete jednou měsíčně ušetřit padesát korun a koupit si nejlevnější antiperspirant. Řada lidí v existenční krizi skutečně musí šetřit úplně na všem, tak to bohužel je. Deodoranty jsou dražší proto, že musí zvládnout zpracovat větší množství potu, než antiperspiranty, to je celé. A protože žijeme v kapitalismu, jehož cílem je prodat komukoli cokoli v jakémkoli množství a za každou cenu, možná si (hlavně muži) všimli výrazně nižší účinnosti tradičního deodorantu Old Spice - původně jste aplikovali trochu a účinek vydržel třicet hodin. Dneska vymažete půl nádobky a pár hodin jste cítit. Dál to komentovat nebudu, předpokládám, že bohatá firma má skvělé právníky - to je další odvrácená stránka současného politického zřízení:-)


V komentáři pod článkem Když se potřebujete rozhodnout byl vznesen dotaz, jak dopadne konkurs na novou práci. Přestože neustále píšu, že komentáře navštěvuji pouze sporadicky, lidé se na mě stále obrací právě touto formou. K výše zmíněnému dotazu se tak dostávám až po roce. Tedy pro jistotu znovu a znovu opakuji: jestliže se potřebujete zeptat na cokoli a spěcháte, napište mi mail, nebo zavolejte. Oba kontakty naleznete vlevo dole. Mám toho hodně a diskuze je určena především pro výměnu zkušeností ze strany čtenářů. Děkuji za pochopení:-)


V diskuzi pod článkem léčivé vzpomínky se čtenářka zmiňuje, že ověřila pravdivost knih psychiatra Weisse. Ano, knížky jsou to pravdivé a výborně napsané. Ale já bych k tomu přidal svůj soukromý poznatek: abreaktivní hlubinná psychoterapie dle pana Dragomireckého funguje mnohem lépe a hlavně efektivněji. Osobně vyzkoušeno na řadě dobrovolných zájemců:-)


Pod článkem o zjištění zeměpisné polohy v ČR čtenář varuje, že bychom neměli nikomu sdělovat svoji adresu a už vůbec ne "vykladačům horoskopů". Přiznám se, že mi unikl smysl tohoto varování. Především k výkladu horoskopu adresu bydliště opravdu nepotřebuji, lidé se většinou rodí v nepříliš vlídných českých porodnicích (výjimky existují). Samozřejmě v bezprávním českém státě není rozumné zveřejňovat adresu, pokud vlastníte rozsáhlý majetek a neradi byste o něj přišli To je ale zcela jiná kapitola a navíc předpokládám, že si dobře zajištěný člověk dokáže své statky zajistit odpovídajícím způsobem. Podstata komentáře mi tak trochu uniká:-)


V komentářích pod kalendářem úplňků a novů je otázek více. Nejprve tedy k dotazu, proč nemám v tabulce měsíčních novů uvedeno znamení, ve kterém stojí Měsíc, jako v případě úplňku. Je to jednoduché - z astronomického hlediska jde o konjunkci a Slunce i Měsíc tak stojí ve stejném znamení. Do článku jsem tuto informaci doplnil.

Věčné téma pohrdavých příspěvků od skalních astronomů jsou měsíční fáze. Neustálé slovíčkaření a dokazování, jaký je ten Slába vlastně imbecil, že píše o něčem, čemu vůbec nerozumí. Takže znovu: ehm, Oranžové stránky pojednávají především o astrologii, nikoli o astronomii, přesto má ale astrologie i astronomie společný základ v tom, že kalkuluje s reálnou polohou astronomických objektů. Podstatou úplňkového kalendáře není mnohastránkový výklad měsíčních fází, synodického, siderického, drakonického Měsíce a ekliptiky, podstatou je sdělit čtenáři, kdy je nov a kdy je úplněk. Tečka. Přiznám se, že mě astronomičtí šťouralové nechávají chladným. Víra v cokoli je čistě soukromá věc každého jednotlivce a já píšu své stránky pro lidi zaměřené podobně, jako jsem já. Není jich málo. Stejně tak není málo pragmatických astronomů a je to tak v naprostém pořádku, zapotřebí je obou skupin:-)

Čtenářka Markéta se ptá, jestli 25.4.2013 proběhlo částečné zatmění Měsíce Marsem. Přiznám se, že nejsem tak astronomicky na výši, bych potvrdil, že konjunkce Slunce a Marsu v opozici na konjunkci Měsíce a Saturnu je částečné zatmění, ale pokud byl Mars mezi Sluncem a Měsícem, tak zřejmě proběhlo:-) Celý aspekt byl ale od měsíčních uzlů vzdálený 16 stupňů, takže to bylo zatmění opravdu pouze velmi částečné. Slunce s Marsem bylo v Býku a Měsíc se Saturnem ve Štíru. Z hlediska dopadů na "provozní parametry populace" se jedná o hlubší působení na psychiku, mohli jste například vidět věci, které běžně k vidění nejsou a řadě lidí se nejspíš také zhoršil duševní stav - pokud trpí nějakou psychickou disbalancí.


Zvídavý čtenář se pod článkem o jarním úplňkovém čarování správně ptá, kam chodím na to kvalitní hulení:-) Tuto informaci mi bohužel platná právní legislativa ČR neumožňuje zveřejnit:-) Co na obecní esoteričku říká obecní inkvizitor?:-)