Jak na lehké vyčištění těla po Svátcích?

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 01. 01. 2014

Malý posváteční návod na uvedení organismu do předsvátečního stavu:-)

Tento článeček píšu s cynickým úsměvem a sklenkou Portského, což si mohu dovolit ze dvou důvodů: jednak jsem si popsanou očistou prošel hned po Vánocích a za druhé jsem Silvestra strávil obvyklým, třídenním, aktivním pohybem v tiché přírodě Kokořínska a to prosím bez alkoholu:-) Blíží se víkend a pokud nevíte, co s volným časem, můžete zkusit níže zmíněnou proceduru, která vám určitě neuškodí!



O Vánocích většinou zaplavíme svá nebohá játra a žlučník řadou pochutin, bohatých na tuky, majonézy a cukry, což sice lahodí našim chuťovým buňkám, ale zmíněným orgánům už podstatně méně. Na Silvestra to pak ještě úspěšně dorazíme tunami chipsů a alkoholu.:-)
Následující postup je jednoduchý a velmi levný, vyžaduje pouze jeden den vašeho času, tedy pokud je to možné, omezte aktivní pohyb, jinak budete mít hlad:-) Metoda sice není vhodná pro lidi s vážnou poruchou zažívání, ale u těch sváteční likvidaci zažívacího systému beztak neočekávám:-)


Stěžejní je zakoupení třech bylinných čajů, klidně v lékárně. Kupte si sáčkový ostropestřec (nemusíte ho pracně drtit), meduňku a jako třetí bylinku pak podle chuti třeba kopřivu, kontryhel, řepík, nebo heřmánek.Kopřiva je asi nejlepší. Až ráno vstanete, zapomeňte na obvyklou anglickou snídani, ale rozstřihněte dva sáčky s ostropestřcem (šílené slovo, zkuste ho třikrát rychle za sebou), nasypte obsah do hrníčku, zalijte vařící vodou, vyluhujte cca patnáct minut, zamíchejte, nechte spadnout ke dnu, pofoukejte, ať to nemá sedmdesát stupňů a vypijte:-) A nyní pozor - zbytek dole vyberte lžičkou, důkladně rozžvýkejte a spolkněte - ale jenom ostropestřec, ostatní čaje pouze louhujte). Za hodinu si udělejte meduňku a za další hodinu pak třetí čaj dle vašeho výběru. Po další hodině opět ostropestřec a tak celý cyklus opakujte, až do večera. Pokud se nevěnujete aktivní práci v kamenolomu, nebo právě netrénujete na maratón, na bylinkách v pohodě a v klidu přežijete celý den a to bez výrazného pocitu hladu - s trochou vůle naprosto bez problémů. Večer doporučuji skončit meduňkou - kromě blahodárného vlivu na trávení zajistí také to, že při případné podrážděnosti nepřerazíte své nebohé děti, nebo partnera:-)) Po této celodenní hladovce budete mít podstatně více energie, než jste zvyklí, protože vaše tělo nebude zatíženo trávením, ale bylinky mu přitom zajistí vše potřebné pro jeho provoz, takže si běžte lehnout klidně až později, budete spát zřejmě trochu hůře, tedy alespoň já to tak mívám.


Druhý den už můžete zase jíst normálně. Samozřejmě, dát si dvojnásobnou porci bůčku, nebo výpečků, by zabilo smysl vaší námahy z předchozího dne, ale jinak jezte z rozmyslem a všechno. Pokud byste si snad chtěli trochu doladit své vnitřní prostředí a vaše játra druhý den ještě příliš nezatěžovat, existují dvě velmi dobré potraviny, které jim naopak pomáhají. Jednou z nich je tvaroh a druhou kysané zelí, ale musí být syrové, ideálně propláchnuté vodou, kvůli soli. Tvaroh se zelím na talíři nemíchejte:-) Dejte si třeba tmavé pečivo, namazané polotučným tvarohem a na to ještě jemně pokrájený česnek, ovšem pozor - po takové svačince raději počítejte s tím, že vás vyhodí z vlaku, nebo z tramvaje a to i za jízdy:-) Syrové zelí až později. Nutné to ale není, výše popsaná bylinková kůra je opravdu dobrým odpočinkem pro naše, obvykle těžce zkoušená játra a žlučník:-)


Na závěr snad ještě jedna důležitá poznámka o tom, jak vlastně v kostce funguje naše zažívání jako komplexní celek: starají se o něj miliardy nejrůznějších bakterií, jejichž souhrnná hmotnost činí u průměrného člověka neuvěřitelných cca jeden a půl kilogramu. Většinou máme nějakou základní skladbu jídelníčku, na kterou jsme zvyklí a pro jehož trávení máme "vychované" určité bakterie. Jestliže však sníme něco, na co příliš zvyklí nejsme, může dojít k poruše, či výkyvu činnosti trávení (viz třeba pověstný egyptský průjem, který skolí téměř sto procent cizinců). Tato změna je však často žádoucí, protože pokud naše tělo zjistí, že příslušnou trávící bakterií nedisponuje, snaží se jí co nejdříve opatřit a to pak do budoucna vede k mnohem lepšímu a efektivnějšímu zažívání. Jestliže jste například nikdy nejedli ovoce a zeleninu a náhle jí sníte, téměř jistě dostanete průjem, protože pro její trávení prostě nemáte vhodné bakterie a tělo se pak snaží rychle vyloučit to, s čím si momentálně neumí poradit. A naopak - skalní a dlouholetý vegetarián podobným způsobem zareaguje na maso. Není to potvrzení, že je pro něj nevhodné, ale jedná se o prostou absenci příslušné mikroflóry. Příště by už kus bůčku nejspíš normálně strávil, ale on se hodinou křečí na toaletě právě definitivně utvrdil v názoru, že je Bohem zrozen pouze pro vegetariánství a už si to ohavné maso do úst nikdy nestrčí:-)) Co to tedy chce? Prostý rozum a pokud možno, všestrannost. Jezte od všeho trochu, ničemu se nevyhýbejte, pokud vám to vyloženě neškodí a namísto složitého přemýšlení o etice a dopadech pro vás nevhodné stravy, prostě žijte. Není to nic tak složitého, jak by se na první pohled mohlo zdát:-)