Chce to klid a nohy v teple

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 03. 02. 2014

Jak na suché nohy i v lehce extrémních podmínkách

Sucho je klíčový prvek, shodují se čtyři z pěti výrobců střelného prachu.Ten pátý se už shodovat nemůže, protože svůj produkt přesušil moc:-) Zlatá střední cesta:-) Kromě zmíněných pyromanů je ale sucho klíčové ještě pro další skupinu lidí - pro trampy, horolezce a další šílence, kteří si nemohou dovolit jen tak snadno přezout mokré boty v pustině, daleko od civilizace. Jak na to? Samozřejmě osvědčenými přírodními prostředky.



Co všechno budete potřebovat k tomu, abyste se z vašich výletů vraceli vždy se suchýma nohama? Goretexové, nebo jiné celokožené boty, kvalitního řezníka, se kterým se dá rozumně mluvit, titanovou, nebo teflonovou pánev a péřovou, nebo teflonovou mašlovačku. To je v podstatě všechno. Na cestě k uskutečnění našeho záměru však může stát řada překážek. Zanedbáte případnou absenci vhodného outdoor shopu ve vašem ospalém provinčním městečku, tím nejfatálnějším problémem bývá zmíněný řezník. Proč? Protože často nemá to, co po něm budete chtít a navíc se na vás bude dívat jako na výstředního zákazníka, který už ani neví, co by si ještě vymyslel na státem těžce zkoušeného živnostníka.:-) Pokud však bude nejhůř, zkuste to u ministra financí, ten má loje dost:-) Takže pojďme na to.


Prvním krokem je návštěva vhodného obchodu se sportovními potřebami, ideálně horolezeckými, ale není to pravidlo, důležitý je dostatečný výběr sportovní obuvi pro náročné podmínky. Ignorujte snaživého prodavače, který se vám bude snažit vnutit úžasné goretexové trekovky made in Romania a které nejsou celokožené. Ty jsou dobré tak možná pro delší výlety po městě, ale do kruté zimní přírody naší arktické republiky se příliš nehodí:-) Meindlovky jsem už neviděl ani nepamatuji, takže vezmete za vděk jinou značkou, osobně jsem velmi spokojený s Hanwag Alaska, i když jsou poněkud tužší. Můžete mít i levnější, ale dbejte na to, aby měly svršek opravdu z kůže a také aby byly opatřené vyšší ochranou špiček - zvýšenou gumovou podrážkou. U pokladny se vám budou snažit vnutit drahé, značkové mazivo na vaše nové mazlíky. Zachovejte zen-buddhistický vnitřní klid a se zdvořilými díky tento nesmysl odmítněte. Ani ty nejkvalitnější prostředky nevydrží na těžce zkoušených botách déle, než půl hodiny.


Druhým krokem je návštěva výše zmíněného řeznictví. Požádejte o půl kila hovězího loje a připravte se na naprosto nechápavé výrazy a dotazy typu -na co to proboha chcete?". Obvykle ho nemají hned, ale budou li ochotní, schovají vám surový tuk do několika dnů. Po řeznictví navštivte nebližší supermarket a opatřete si poslední dvě zbývající potřeby: pánev a mašlovačku. Pozor ale na jednu věc - obyčejná umělohmotná mašlovačka dopadne úplně stejně, jako plastové lžičky z NDR v nesmrtelných Pelíškách. Takže pokud vám u souseda na dvorku nekejhá hejno disponibilních hus, připlaťte si za teflon, nebudete toho litovat.


Pozor ještě na jednu věc - na internetu se můžete setkat s návody, které doporučují nahřát obuv před ošetřením v troubě. Ať vás to ani nenapadne!! Dnešní trekovky jsou sice fantastické, ale teploty nad padesát stupňů znamenají pro většinu z nich smrt. Čím dražší boty, tím nižší teplota je rozloží na atomy, bez legrace. Tedy ne na atomy, ale na součástky. Lepidlo přestane lepit a najednou máte v ruce dokonalou stavebnici bot, s jednou malou vadou - strašně špatně se to reklamuje:-) Zkušení prodavači samozřejmě vědí, co vám obuv zlikvidovalo a pošlou vás někam. K tomu navíc platí nový občanský zákoník, jehož geniální tvůrce jaksi pozapomněl na dvouletou záruční dobu. Takže troubu a sálavé teplo ne!!


Z bot vytáhněte tkaničky, připravte si pánev, nakrájejte na drobné kousky veškerý lůj, hoďte ho na pánev, lehce podlijte vodou a dejte plný plyn. Jakmile se voda odpaří, lůj se začne konečně tavit a také trochu prskat. Uberte plyn a míchejte dřevěnou špachtlí, dokud vám v louži horkého loje neplavou maličké hovězí škvarky tmavohnědé barvy. Pak uchopte mašlovačku, botu a pořádně jí horkým lojem napusťte. Zvenčí:-) To samé udělejte i s její sestřičkou. Znovu ohřejte vyškvařený lůj a udělejte to ještě jednou. Zbytek loje oddělte od škvarků, slijte do vhodné nádoby a uložte do mrazáku pro pozdější použití. Škvarky nabídněte lesní fauně, budě za ně vděčná, mě osobně v Kralupech pod oknem netrpělivě stepují hladové vrány a za zmíněnou pochutinu jsou ochotné udělat prakticky cokoli:-)


Goretexová obuv, ošetřená horkým hovězím lojem, vydrží i celodenní expozici pověstného jarního firnu a přitom neztrácí prodyšnost. Kombinace hovězí kůže a hovězího loje je prostě osvědčená. Vegetariáni, brethariáni, vegani a další odpůrci zneužívání domácích zvířátek, si mohou své duchovní problémy s úspěchem vyřešit zhotovením lýkových sandálů, vystlaných slámou, či senem. Je to tisíce let stará záležitost a měla je na nohou i pověstná mumie Otzi, zastřelená zákeřně ze zálohy šípem pod levou lopatku v Otzalských Alpách. Údajně se jedná o dokonalou kombinaci sucha i pohodlí. Zkušenost s ní nemám, s trekovkami ano. Ty ovšem mohu v kombinaci s dobrými trekovými ponožkami jedině doporučit:-)