Skrytá rizika energetických nápojů

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 01. 11. 2016

Jak na nás působí energetické nápoje a prostředky a proč je nutné s nimi zacházet velmi opatrně

Nedávno vedle mě na křižovatce zastavilo propagační auto jedné nejmenované firmy, vyrábějící energetické nápoje. Dvě rozesmáté slečny mi hodily do auta plechovku a stejným způsobem obdarovaly zbytek fronty aut v ranní špičce. Není to špatný marketing, ale pozor, s těmito prostředky bychom měli zacházet rozhodně s rozumem. Určitě by to neměla být věc denní potřeby a už vůbec ne prostředek, používaný pro řešení permanentní únavy, nebo následků nemocí!! Proč? Pojďme se na tuto problematiku podívat.





Ta nejdůležitější věc, kterou bychom měli vědět je, že každý máme určitou hladinu disponibilní energie a přes tuto hladinu "nejede vlak", mohu li použít typický český obrat. Někdo jí má vyšší, někdo nižší, záleží na celé řadě dispozic. Například geny, zdraví, věk, životní styl, karma, atd. Tato hladina je mimochodem velmi dobře vidět i z osobního (nikoli časopisového) horoskopu, takže zkušený astrolog se podívá a hned ví, koho má před sebou:-) Co je to "disponibilní energie"? Nejedná se jenom o schopnost fyzického výkonu! Každá živá bytost je velmi složitá a energie se týká i řady jiných oblastí - psychiky, schopnosti se soustředit, učit se a podobně. Typicky třeba deprese mohou být vážnějším příznakem nedostatku energie! I když jsme stále schopni uběhnout maratón, neměli bychom podobné příznaky nikdy podceňovat.




Co se tedy děje v lidském těle, které normálně funguje a potom mu podáme energetický nápoj, prášek, tabletku, bonbón, nebo ampuli, koupenou na benzínce? Největší část naší energie se spotřebovává na provoz orgánů. Nejvíc jí potřebuje mozek, ale ani ostatní vnitřní "výbava" nezůstává příliš pozadu. Orgány pracují a vyvíjejí "odpadní" teplo, které pak udržuje naše vnitřní prostředí ve stavu stálé, chemicko fyzikální rovnováhy. (Ve stručnosti). Náš důmyslný a složitý stroj není až takový problém z této rovnováhy vykolejit. Alkohol, drogy a energetické prostředky to dokáží, jestliže to s nimi přeženeme.

Lidé i zvířata v sobě mají tzv. "nouzový sebezáchranný mechanismus", který spočívá v možnosti uvolnění značného množství energie. Ta je aktivována v krizové situaci a slouží primárně k přežití dotyčného organismu. Po záchraně následuje únava a odpočinek. Proč? Protože jsme vyčerpali rezervy! Velmi podobně fungují zmíněné prostředky. Guarana, kofein, koka, tein, to jsou přírodní drogy, které dokáží uvolnit vysoké množství energie. Jenomže za to zaplatíme. A navíc dvakrát - poprvé penězi při nákupu a podruhé zdravím po použití! Zatímco peněženku doplníme nejpozději po výplatě, s lidským tělem už to tak jednoduché není.


Proč? Žijeme ve sluneční soustavě, ta je součástí Mléčné dráhy a zde prostě platí jasné a neměnné fyzikální zákony. Jeden z nich se jmenuje zákon o zachování energie. Tyto zákony platí bez výjimky pro každého! (Na rozdíl od těch společenských). Takže jakmile užijeme cokoli, co nám někde nepřirozeně otevře zdroj energie, musíme jí pak zase doplnit. Doplnění trvá obvykle déle, než při přirozené únavě a pravidelné užívání drog navíc způsobuje opotřebovávání velmi složitého a důmyslného mechanismu, kterým jsme! To bychom měli vědět vždycky, když saháme po lákavé možnosti vyřešit momentální problém s únavou, nebo s potřebou vyššího výkonu. Jednorázové užití zdravému člověku nevadí. Je lepší v noci vypít tři RedBully (BigShocky, RedVoltage) a podobné, než zabít sebe i rodinu při cestě na dovolenou pod vlivem mikrospánku. Druhý den sice budeme, jako praštění palicí, ale přežili jsme a přesně o to tady šlo. Jiná situace ovšem nastává, když si mladý trouba na diskotéce koupí desetkrát za sebou RedBull s vodkou. Funguje to skvěle, má pocit, že by klidně přemístil dráhy planet a lokomotivou ČD z kolejí na silnici, ale chudák jeho organismus, který se pak z takové smršti bude vzpamatovávat týden, možná i déle.


Ovšem nejhorší je, začít řešit pomocí těchto prostředků například následky nemoci. Rozlišujme dva případy. Prvním je rekonvalescence po nějaké chorobě. Tady se organismus potřebuje regenerovat a jakékoli šoky jsou pro něj vysoce nežádoucí. Jestliže se uzdravujeme z čehokoli, je dobré se vyhnout drogám a alkoholu. Energetický prostředek je rovněž droga a proto se mu vyhýbáme úplně stejně. Proč? Z jednoduchého důvodu: požití povzbuzujícího prostředku sice krátkodobě navodí pocit nižší únavy, ale tělo musí energii odčerpat z rezerv a pak jí zase postupně doplnit. Takže doplňuje a energie mu následně chybí pro regeneraci. Tím si velice účinně oddalujeme uzdravení! Je to žádoucí? Jistě že není! Nepodléhejme proto touze po laciných a rychlých řešeních.


Zřejmě úplně nejhorší je pak ubíjet pomocí těchto prostředků následky počínající nemoci. Typicky například projevy neurologických onemocnění. Jsme zesláblí a unavení a vzít si nějakou směs guarany, kofeinu a já nevím, čeho ještě, je zničující. Proč? Krátkodobý pocit zlepšení symptomů navodí dojem, že se nám vlastně nic zlého neděje. To odsouvá řešení problému a navíc si ničíme náš energetický systém tím, že ho permanentně vyčerpáváme opakovanými šoky. Energie nám potom chybí pro správnou funkci imunity a nemoc se tak rozvine mnohem rychleji. Sice jsme náhle schopni dojít na nákup, ale to, co se bude dít potom, opravdu nestojí za vznikající potíže. Když tedy zpozorujeme příznaky libovolné nemoci, lze jedině doporučit nezatěžovat si tělo drogami a alkoholem a věnovat se řádnému léčení!


Je naprosto logické, že lidé jsou fascinováni vším, díky čemu se mohou stát výjimečnými, případně díky čemu mohou prožít něco neobvyklého. Proto je nesmírný zájem o povzbuzující i tlumící prostředky, o alkohol, tabák, kávu i drogy. Málokdo například ví, že Rudá armáda byla za války účinně drcena německými vojáky pod vlivem pervitinu. Tuto levnou drogu vyráběly německé chemičky doslova na běžícím pásu. Voják pod jejím vlivem potřeboval mnohem méně spánku a jídla, byl daleko výkonnější, nevadil mu ani krutý ruský mráz, netrpěl omrzlinami a byl tak mnohem použitelnější, než jeho vyčerpaný a zdevastovaný ruský protějšek. Ovšem daň za takový způsob udržování bojové výkonnosti byla samozřejmě děsivá. Organismus vojáků se tím rychle vyčerpával, při výpadku dodávek šla morálka prudce dolů a výsledkem byla například i zdrcující porážka obrovské Paulusovy armády u Stalingradu, kde vyčerpaní bojovníci už nebyli schopni čelit mrazu, hladu a permanentnímu náporu Rudé armády.


Shrnuto a podtrženo: pokud jste zdraví a nutně potřebujete podat vyšší výkon, ať už při sportu (i když zde se potom už o sportu nedá příliš mluvit), při dlouhé jízdě, před náročnou zkouškou a podobně, potom si bez výčitek svědomí dopřejte povzbuzení s tím, že se ale pak dostaví potřeba regenerace organismu. Jinak se těmto prostředkům raději vyhýbejte a už vůbec je neužívejte pravidelně! Jakmile byste zjistili potřebu to dělat, zbystřete a začněte rychle řešit příčinu. Na světě je přeci krásně i bez berliček a pokud není nutné něco nepříjemného přežít, využívejte pouze sebe, přirozeným způsobem, bez podpůrných látek. Zdraví máte jenom jedno, važte si ho a neničte se, když to není nezbytně nutné.