Láká vás volný pád?
Parašutismus se stává zejména v posledních letech poměrně oblíbeným sportem a značný počet lidí přitahuje zejména krátká doba výcviku a přijatelná cena. Pro vážnější zájemce pak není žádný problém pokračovat dále ve výcviku a stát se buď aktivním sportovním parašutistou, nebo skákat jen tak pro radost. Doba Svazarmu, kdy bylo vše řízeno přísnými předpisy a osnovami již naštěstí skončila a dnes vám nikdo nebrání v rozvoji a zábavě, určitým omezujícím faktorem může být pouze výše vašich finančních prostředků. |
Záleží jenom na vašem rozhodnutí, čemu dáváte v životě přednost a v neposlední řadě také - pro jakého instruktora se v konečné fázi rozhodnete. Většina instruktorů jsou zkušení parašutisté s dlouholetou praxí. Já osobně upřednostňuji zkušenější instruktory, kteří prošli Svazarmem. Vyhýbejte se kursům, kde vás proškolí během hodiny a pak jdete do letadla. Pokud skáčete sami, nemáte nejmenší šanci zvládnout po tak krátkém "výcviku" případnou krizovou situaci. Pojďme se ale nyní podívat na možnosti, které se vám v současné době nabízejí a případné negativní aspekty parašutismu si probereme později.
Budeme se nyní zabývat druhým a častěji využívaným typem seskoku - samostatným skokem po absolvování tzv. "základního výcviku". Na horních fotografiích vidíte nástup parašutistů do letadla, pohled ze dveří a přípravu k vlastnímu výskoku v předepsané výšce. Než se však dostanete do letadla s padákem na zádech a toaletním papírem v pohotovostní poloze), musíte absolvovat předepsaný počet hodin teoretické i praktické přípravy. Ta spočívá ve vysvětlení základních předpisů a organizace provozu na letišti, dále pak ve shlédnutí různých krizových situací a podrobném vysvětlení jejich řešení a nakonec si vyzkoušíte manipulaci s padákem a simulovaný odhoz vrchlíku na trenažéru. Základní výcvik se většinou praktikuje tak, že jeden den absolvujete teorii a druhý den pak můžete skákat, je li ovšem příznivé počasí. Jaký je tedy průběh přípravy a hlavně - jaké jsou další možnosti pokračování ve výcviku?
Popsali jsme si průběh základního výcviku, kdy provedete jeden až tři skoky (počet záleží na jednotlivých firmách, které výcvik provádějí). Cena kursu je různá a pohybuje se v rozmezí 2000 až 3000 korun. Po absolvování tohoto výcviku můžete pokračovat ve výcviku sportovního parašutismu. Ten se provádí následujícím způsobem - přihlásíte se do vhodného paraklubu, kde zaplatíte členské příspěvky a většinou také poplatky za provoz na letišti. Obvyklá cca za jeden skok se pak pohybuje okolo 400 korun a zahrnuje i zapůjčení padáku a výškoměru. Je to pro vás důležité, pokud nemáte zbytečných 80 000 korun na nový padák. Prvních minimálně pět skoků se provádí s tzv. automatickým otevřením padáku, stejně jako váš první skok. Rozdíl je pouze ve způsobu výskoku - neskáčete zády ke směru letu, ale do tzv. stabilizační polohy. Nejprve si ale pojďme ukázat klasický výskok nováčka a způsob automatického otevření padáku (v pravém sloupečku).
V základním výcviku budete skákat do bezpečné polohy, kterou vidíte na horních šesti fotografiích. Tato poloha je nestabilizovaná a nehrozí při ní zamotání šňůr padáku do vašich končetin. Rozhodnete li se ve výcviku pokračovat, po zhruba třech seskocích začnete nacvičovat výskok do tzv. "stabilizační polohy", prozatím s automatickým otevřením padáku. V této poloze se nacházíte čelem ke směru letu a musíte se zcela prohnout břichem dopředu. Toto prohnutí zajistí následný pád přední stranou těla k zemi, jediný možný způsob pádu s padákem typu křídlo. Padák se při otevírání musí dostat nad vás bez jakýchkoli překážek a při pádu například na zádech by se pravděpodobně vůbec neotevřel, nebo by se vám zamotaly jeho šňůry mezi vaše končetiny a seskok by pro vás velmi pravděpodobně skončil tragicky. Dřívější kulaté padáky byly velmi tolerantní vůči případným chybám parašutisty a pokud byste otevřeli padák v poloze na zádech, nestalo by se nic kromě toho, že by vám zámky popruhů nadělaly veliké modřiny na obličeji. Dnes je potřebné polohu bezpodmínečně udržet a proto vás instruktor nepustí na tzv. "stabilizaci" dříve, dokud neuvidí, že potřebné úkony po výskoku bezpečně zvládáte.
|
Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 2 | Sdílet na: | | |