Příroda

Kokořínský okruh ze Střezivojic

Celodenní letní výlet okolím vesničky Střezivojice

Kokořínsko je krásný kraj a tento článek o něm určitě nebude poslední, ale na druhou stranu jak říkal kdysi v jednom populárním českém filmu neméně populární dětský herec: "Jů, tati, tady je to samá skála" a já bych nerad Internet zatěžoval nadměrným množstvím kamení:-)) Pískovcové útvary jsou ale nádherné, odpočinek na cestách mezi nimi účinný a proč si neudělat hezký výlet, když se navíc jedná o místo strategicky položené přímo ve středu naší krásné země?Vesnička Střezivojice se nachází asi patnáct minut jízdy autem od proslulé obce Kokořín, která sousedí z neméně proslulým hradem. Uvedenou vísku znají snad všichni trampové v této republice a přilehlém vesmíru. Auto lze zanechat prakticky kdekoli, ovšem není vhodné někomu blokovat vjezd do domu, nebo zúžit silnici. Přímo na návsi je přehledný rozcestník, který nám nabízí dvě hlavní alternativy. Vybral jsem si zelenou značku a vyrazil zpět po silnici, kterou jsem před chvílí přijel. Asi třista metrů za vesnicí značka náhle odbočí do nenápadného, ale hlubokého lesnatého údolí. Cestička je nejprve úzká, ale později se rozšíří a mezi skalami je už pohodlně široká, takže můžete držet své drahé polovičky bez problémů za ruku:-)).


Okolní les je hluboký, převážně borovicový, ale údolím krásně prozařuje letní slunce. Okolní skály vytváří zajímavé útvary a jsou plné převisů, pod kterými se můžete schovat v případě nepříznivého počasí, nebo útočícího medvěda:-)) Pod převisy jsou často četná ohniště, která výjimečně nesvědčí o čilém životě v době kamenné, ale o častém využívaní skalních úkrytů trampy.


Údolí pokračuje dále a po čase se trochu rozšíří. Vyjdete ze skal a pokračujete stále lesem, krásným krajem směrem k vesnici Ráj. Okolo vás jsou nádherná zákoutí, tak typická pro naší krásnou zemi. Je zde také hodně zvěře, včetně žab a motýlů. O drobná překvapení není nouze doslova na každém kroku. Na všech stranách okolo vás je vždycky něco k vidění. Cesta se postupně změní v lesní asfaltku a křoviny zřídnou, občas se objeví louka se stavením, nebo malý rybníček, ztracený v rákosí. V rybníčku skřehotají žáby, zpěv ptáků přehlušuje bzučení čmeláků a včel. Typická letní idylka, která není ničím rušena.


Malá vesnička Ráj je položená uprostřed mělkého údolí a na všechny strany odsud vybíhají turistické cesty, přehledně barevně značené. Navíc je zde podobně jako ve většině ostatních kokořínských vesnic na návsi přehledná mapa, to abyste věděli, kam jste momentálně zabloudili:-)) Mají tu i výbornou hospůdku, studené pivko přijde v letní odpoledni vhod. Na kola je z terasy vidět a tak nemusíte mít obavy, že vám někdo ukradne vašeho ocelového oře.


Vydal jsem se po žluté značce, která svám tvarem a také názvem cíle slibuje krásné skalní město, navíc vede oklikou do Střezivojic, kde mám zaparkované auto. Prochází se nádhernými vesničkami s roubenkami, tolik typickými pro pískovcové oblasti Čech. Pole, borovicové lesíky a skály. Ty jsou tu všude, od nejmenších a až po slušné veliké věžičky, z nichž některé stojí skromně a nenápadně mezi stromy.


Lesní cesta je také bohatá na různé pohledy do kraje, mezi smrky a borovicemi se otevírají vyhlídky na zalesněná údolí. Výhodou je, že tu nejsou příliš veliké kopce, takže výlety zde zvládnou i senioři. Auto můžete zanechat svému osudu prakticky v každé vesnici, podívat se na mapu, zvolit vhodný cíl a vyrazit. Na pravé dolní fotografii je výhled ke hradu Houska, pískovcovému hrádku s poměrně zajímavou historií. Podrobnější reportáž o tomto útvaru přinesu v některé z příštích stránek.


Skalní město je krásné, cesta vede prakticky po vrstevnici a kontrasty se zde střídají jak na běžícím pásu. Chvíli jdete v chládku skal a náhle vkročíte do rozpálené stráně s mladými borovičkami. Za ní vás opět obklopí příjemné chladné lesní šero a skály, které se tyčí vysoko nad hlavou. Na levé dolní fotografii je pohled z malé místnosti, vytesané ve skále. Není u ní žádný popis, k čemu vlastně sloužila. Je ale dostatečně prostorná a pohodlná pro přespání v nepříznivém počasí.


Na levém dolním snímku je hra světel, od zelených balvanů porostlých mechem až po jasně oranžovou skalní stěnu. Skály tu podléhají erozi a tak doslova hrají všemi barvami. Zejména při západu slunce krásně vyniknou barevné přechody na stěnách jednotlivých skalních věží. Dolní fotografie je z Kamenného úlu. Tato malá jeskyňka byla vytesána ve skále a sloužila asi jako úkryt místnímu člověku při středověkých nepokojích. Zajímavá je tím, že není u země a vedou z ní dvě okénka do lesa ve výšce asi deseti metrů. Rád bych tu někdy prožil noc a také bouřku, určitě by to byl zajímavý zážitek.


Před Střezivojicemi se cesta vyhoupne na pole, ze kterého je krásný výhled na známý hrad Bezděz. Letní večer věští bouřku, vývoj kupovité oblačnosti tomu odpovídá. Večerní fotografie s mrakem borovicí je jedna z nejhezčích, které se mi kdy ve volné krajině povedly. Z půl hodiny pak přišla krásná letní bouřka, to už jsem byl ale v bezpečí a suchu na cestě domů. Na závěr si ještě neodpustím ukázat vám roztomilý ksichtík, který stojí před východem ze skalního města. Usmívá se záhadně do stráně a zdá se, že mu vůbec nic neschází:-))

Vlčí máky u cesty Roubenky nad Údolím Bílých skal Lesní kámen u cesty Skalní útvary mezi stromy Pohled k Housce

Skalní místnost u cesty Věž ve skalním městě Hra světla na skále Skály nad cestou Vnitřek Kamenného úlu

Skalní věže nad údolím Bezděz Kupovitá oblačnost nad lesem Kamenný úsměv<img src=">Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 1 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:
26.4.2009 14:13
Titulek: Také já a moje sqwaw

Od: Božen Němec


jsme se 25.4.2009 vydali přesně po této samé trase. Potvrzuji vše předem psané, nádherný 16 km výlet ( procházka :-))
Boženek a Mumina


Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice
Související články:

Noc v závějích (16.1.2017 11:14)
Přírodní park Úpor (7.1.2017 16:29)
Pět příjemných zimních výletů (8.5.2013 21:34)
Po železniční trati č. 097 z Lovosic do Teplic pěšky (29.8.2008 21:17)
Koniklec otevřený (pulsatilla patens) (1.4.2008 16:50)
Silvestrovská noc a divoké husy (4.1.2008 10:57)
Na kole k bráně do pekel (29.4.2006 15:17)
Krušnohorská jarní běžecká padesátka (23.3.2006 15:09)
Na sněžnicích krušnohorskými pláněmi (3.3.2006 20:23)
Na sněžnicích na Železnou horu (14.2.2006 08:03)
Silvestr v kokořínské přírodě (3.1.2006 10:51)
Večer na Budči (3.1.2006 10:17)
Krušnohorské pláně v létě (30.12.2005 16:55)
Veliká Javorina (30.12.2005 15:07)
Skalní město v Tisé u Děčína (30.12.2005 14:42)
Krušné hory v dešti (30.12.2005 13:10)
Kacanovy - skalní reliéfy v Českém Ráji (30.12.2005 11:06)
Tři významné turistické cíle v Liberci (30.12.2005 08:38)
Zimním Kokořínskem (29.12.2005 17:46)
Boreč - zelené rostliny na sněhu (29.12.2005 17:19)
Podzimní nálady na Kokořínsku (29.12.2005 16:52)