Astrologie

Třetí verze programu Regiomontanus

Návod k upgrade nové verze Regiomontanus 2.1.0.

V programu jsem provedl drobné opravy výpočtu solárního a lunárního horoskopu, kdy u Slunce, či Luny na posledních stupních znamení Ryb občas došlo k posunu vypočteného měsíce.

V tranzitech jsem změnil způsob výpočtu aplikací a separací tak, aby se rozlišovaly tranzity od partnerského horoskopu. Co to znamená v praxi? Partnerský horoskop je porovnání dvou natálních datumů. Tedy aplikace a separace se počítají jako vzájemná progrese těchto horoskopů, kdežto u tranzitů se posouvá pouze tranzitní datum. Pokud vás zajímají aplikace a separace (což by tedy měly), potom používejte zatržítko "Partnerský" v oddílu Tranzity v případě partnerské synastrie. V tabulce aspektů se pak můžete přesvědčit o rozdílu ve výsledcích výpočtu A / S

Nově jsem přidal výpočet některých důležitých arabských bodů. Jedná se o senzitivní body a prvky k jejich výpočtu vidíte v okně pro volbu bodu. Zatrhněte "Arabské body", zvolte bod, který Vás zajímá a dvojklikem, nebo tlačítkem potvrďte. Bod se zobrazí jako neprůhledný fialový "koláček" se žlutou výplní - aby byl odlišen od Bodu štěstí:-) Pozor u bodu smrti - můžete zvolit tradiční (kde se nerozlišuje denní a noční zrození), pak s tímto rozlišením, potom netradičně s Plutem, namísto hrotem osmého domu a také s vládcem osmého domu. U vládce domu, pokud se jedná o Měsíc, se následně poloha bodu rovná poloze Ascendentu. Proč jsem přidal do programu tolik bodů smrti? Z jednoduchého důvodu - experimentujte na více příkladech, který bod vám bude připadat jako nejpravděpodobnější! Staří Arabové totiž Pluta neznali. Ve skutečnosti se ale správný bod smrti počítá z polohy tzv. Anarety a Alkokodemu, což jsou vždy jiné osobní planety a není zcela jednoduché je správně určit.

Jestliže jste dosud nevytvářeli v programu databázi jmen, potom můžete původní program smazat a stáhnout si nový, kliknutím na tento odkaz

Pokud jste již používali novější verzi 2.0.0, potom stačí stáhnout upgrade přímo v programu (tlačítko verze), program ukončit a rozbalit soubor regiomontanus_zsl_update.zip tak, aby přepsal původní soubory. Tímto je upgrade hotov. Jestliže ale přecházíte z verze 1.0.0 a máte již uložená svoje data, pak je nutné provést tyto kroky:

- stáhněte si celou instalaci programu z těchto stránek, kliknutím na tento odkaz

- ve spuštěném programu otevřete databázi jmen, stiskněte tlačítko Export dat a potvrďte informační okénko o stažení. Zavřete okno.

- ukončete program!!

- přepněte se do adresáře s programem (v nějakém prohlížeči, já používám konzervativně MS explorer).

- rozbalte stažený soubor " Regiomontanus_ZSL.zip " tak, aby byly původní soubory přepsány. Pozor: použitá komprimace je 7zip, nikoli klasický zip! To je z důvodu velikosti souboru, standardní archiv zip je totiž oproti 7zip více, než dvojnásobně veliký a to není žádoucí. Rozbalujte programem 7zip, nebo winrarem a nezapomeňte existující soubory přepsat!!

- Spusťte znovu program, otevřete databázi jmen, zde tlačítko "Odemknout pro změnu", dále pak tlačítko "Import dat" a "Uzamknout pro změnu". Tím se vám načte databáze jmen zpět a můžete jí používat stejně, jako v původní verzi.


Pokud byste narazili na jakékoli problémy s upgradem programu, napište mi prosím mail, nebo zavolejte (oba kontakty naleznete na těchto stránkách ve sloupci "Informace").

Seznam změn a nových funkcí:

1.1
Oprava chyb výpočtu soláru / lunáru


-
Při některých polohách Slunce, či Luny na posledních stupních znamení Ryb docházelo k posunu vypočteného data o měsíc. Chyba byla opravena.2.0.
Změna výpočtu aplikací a separací v případě tranzitů, nebo partnerského horoskopu.


-
Jestliže počítáme partnerský horoskop, musíme při výpočtu aplikace a separace posunout oba datumy, abychom zjistili, jestli se jednotlivé aspekty rozcházejí, nebo sbíhají. U tranzitů se počítá aplikace a separace pouze z posunu tranzitních planet. Co to znamená? U dvou stejných datumů bude jiný výsledek v případě typu výpočtu "Partnerský", než když toto zatržítko nezvolíme. Počítáme li klasické tranzity, potom necháme tuto volbu nezatrženou. V případě partnerského horoskopu jí ale musíme zaškrtnout! Rozdíly si můžete sami vyzkoušet na vlastních případech porovnání dvou datumů. U partnerského horoskopu mohou být například Slunce v separaci, protože se vzdalují, ale u stejných datumů a způsobu výpočtu "tranzity" jde najednou správně o aplikaci! (Nebo naopak.)3.0.
Výpočet některých arabských bodů


-
Arabské body jsou astrologickou klasikou - jedná se o tzv. citlivé, neboli senzitivní body, počítané z daných astrologických prvků. Nejčastěji z polohy Ascendentu a některých planet. Výhody - často překvapující výsledky. Nevýhody - nutnost přesné znalosti času narození a u různých typů domů získáme odlišné výsledky (neplatí pro všechny body). Jako další nevýhodu můžeme uvést časté nejasnosti u vlastních výpočtů, kdy se názory různých astrologů liší. Například i na nutnost rozlišování denních a nočních zrození. Toto rozlišení můžete vypnout v nastavení programu - jedná se o nastavení pro výpočet bodu štěstí, které se nově vztahuje i na arabské body!!

Výpočet příslušného bodu spustíte zatržením volby "Arabské body". V otevřeném okně zvolíte bod a stiskněte enter, nebo proveďte dvojklik na vybraný bod. Dále s ním pracujete stejně, jako s jiným astrologickým prvkem, funguje samozřejmě i filtrace aspektů - najetím myši nad symbol bodu, nebo jeho stupňů s polohou v tabulce vpravo. Tlačítko "Významy stupňů" nově zahrnuje i výklad stupňů k vypočtenému arabskému bodu.

Chcete li změnit bod bez vypínání výpočtu a opětovného zapnutí, vedle volby Arabské body použijte malé tlačítko se šipkou doprava. Tím se vám opětovně otevře okno s volbou bodů a stačí přepnout na jiný.

Při zobrazení tranzitů se vypočítají aspekty tranzitních planet vůči arabským bodům v natálním horoskopu. Vzájemné aspekty bodů se nepočítají, nemá to z hlediska astrologie přílišný význam. Vypočítá se pouze vzájemná poloha bodu štěstí, kde může kvalita aspektů naznačovat na určité aspekty vztahu dvou lidí. Ale například při výpočtu tranzitů rovněž nemá smysl zobrazovat tranzitní bod štěstí!

Zrušení práce s arabskými body - stačí vypnout zatržení volby "Arabské body".Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 4 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:
26.4.2016 10:11
Titulek: Regiomontanus v3

Od: Jaroslav Holeček


Vyzkoušel jsem Váš program Regiomontanus v3 a narazil jsem na nějaký problém. Při výpočtu vše sedí, jen Venuše je posunuta o 30°. Má být na 29°43´ Berana a je na stejném stupni v Býku. Při jiných vstupních datech ovšem pozice Venuše odpovídá.

1.5.2016 08:07
Titulek: Re: Regiomontanus v3

Od: Zbyněk


Děkuji za upozornění, potřeboval bych ale, abyste mi poslal problematické datum a čas, protože základní funkce programu jsem pečlivě testoval a tuto chybu jsem nenašel, Venuše se zobrazuje správně.
Tedy prosím o údaje a podívám se na to

10.5.2016 08:50
Titulek: Venuše

Od: Jaroslav Holeček


Použitá data a obrázek chyby ve výpočtu jsem odeslal na email.

25.5.2016 21:48
Titulek: Oprava nejenom Venuše

Od: Zbynďák


Program jsem opravil, stáhnout si novou verzi můžete tady: http://www.oranzovestranky.cz/view.php?cisloclanku=2016052501


Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice
Související články:

Ještě jedna důležitá informace k editoru osobního horoskopu (6.5.2023 08:54)
Nová verze programu Regiomontanus, 5.1.0 (9.12.2022 08:32)
Rychlejší sebepoznání s Oranžovými stránkami (19.12.2021 07:35)
Webový astrologický program Regiomontanus (19.10.2021 13:41)
Nová verze programu Regiomontanus, 5.0.0 (18.9.2018 16:31)
Nová verze programu Regiomontanus, 4.0.3 (17.4.2017 18:07)
Nová verze programu Regiomontanus, 4.0.2 (12.1.2017 16:53)
Nová verze programu Regiomontanus, 4.0.1 (6.1.2017 08:37)
Nová verze programu Regiomontanus, 4.0.0, výpočty a tranzity (15.12.2016 17:10)
Nová verze programu Regiomontanus - přidán výpočet síly planet (22.7.2016 12:24)
Čtvrtá verze programu Regiomontanus (25.5.2016 21:23)
Nová verze programu Regiomontanus (21.6.2015 16:35)
Nový astrologický program Regiomontanus ZSL (21.1.2015 13:44)