Astrologie

Nová verze programu Regiomontanus, 4.0.1

Návod a dokumentace k upgrade nové verze Regiomontanus 4.0.1.

Verze 4.0.1 přináší dvě nové funkčnosti, výpočet polohy libovolné planety a výpočty množství aspektů v jednotlivých dnech - na rok dopředu.
V poslední verzi jsem navíc náhodně objevil maličkou chybu, díky níž občas nebyl nalezen aspekt transpersonální planety. Není možné testovat všechno:-) Zmíněná chyba je samozřejmě opravena v tomto vydání.
Ještě bych vás rád upozornil na jednu novinku: sekci s jednoduchými, ale podrobnými videonávody na instalaci, upgrade a ovládání programu naleznete po kliknutí na tento odkaz (Youtube)

Jestliže stále používáte nižší verzi, než 3.0.0 a máte v databázi uložena jména, potom je nutné provést tyto kroky:

- stáhněte si celou instalaci programu z těchto stránek, kliknutím na tento odkaz, nebo samotný update, jestliže jste již používali verzi 3.0.0 (update také lze stáhnout pomocí programu - tlačítko vpravo dole.)

- Spusťte nejprve program ještě před jakoukoli akcí, ve spuštěném programu otevřete databázi jmen, stiskněte tlačítko Export dat a potvrďte informační okénko o stažení. Zavřete okno.

- ukončete program!!

- přepněte se do adresáře s programem (v nějakém prohlížeči, já používám konzervativně MS explorer).

- rozbalte stažený soubor " Regiomontanus_ZSL.zip ", nebo " regiomontanus_zsl_update.zip " tak, aby byly původní soubory přepsány. Pozor: použitá komprimace je 7zip, nikoli klasický zip! To je z důvodu velikosti souboru, standardní archiv zip je totiž oproti 7zip více, než dvojnásobně veliký a to není žádoucí. Rozbalujte programem 7zip, nebo winrarem a nezapomeňte existující soubory přepsat!!

- Spusťte znovu program, otevřete databázi jmen, zde tlačítko "Odemknout pro změnu", dále pak tlačítko "Import dat" a "Uzamknout pro změnu". Tím se vám načte databáze jmen zpět a můžete jí používat stejně, jako v původní verzi.

Zkontrolujte, že nová verze je skutečně 4.0.1

Není li vám popsaný postup zcela jasný, pak zkuste jednoduché videonávody, které naleznete po kliknutí na tento odkaz (Youtube).

Pokud byste narazili na jakékoli problémy s upgradem programu, napište mi prosím mail na Zbynek.slaba@email.cz, případně soukromou zprávu, nebo mi zavolejte na mobil 775 013 563.

Dokumentace k novým výpočtům:

1.0
Výpočet polohy planety v horoskopu

.
Provádí se po kliknutí na tlačítko "Astrologické výpočty" v základním, tedy netranzitním režimu. Pokud byste měli zapnuté tranzity, pak polohu planety počítat nelze!
Postup:


1) Otevřete okno "Astrologické výpočty"
Vlevo nahoře zvolte planetu pro výpočet (položka "První planeta")
V políčku "Vůči planetě" zvolte úplně dole "Pozice", objeví se aktuální úhel planety
Do řádku "Úhel mezi plan." napište požadovaný úhel od nuly do 359 stupňů. Pozor - 0 - 29:59 je Beran, 30 - 59:59 Býk atd.
V řádku "Startovní datum" můžete zvolit, od kterého data se bude poloha počítat.
V řádku "Počet let" nastavte dobu, ve které bude program polohu hledat.
Zvolte "Vložit pro výpočet" a potom "Výpočet aspektu"

Důležité: v případě Měsíce nedoporučuji provádět výpočty v řádu staletí:-) U pomaloběžných planet (zejména pak těch nad Saturnem) naopak volte co nejdelší periodu. Program umí výpočty do roku 2199, ale můžete zadat klidně 900 let, konečné datum je kontrolováno automaticky.

Příklad: vyberte Pluto, Pozice, 1.1.1500, 900 let, úhel 330 a proveďte výpočet. Ve výsledku vidíte osm datumů, kdy Pluto vstoupilo a vstoupí do znamení Ryb (330 stupňů). Retrogradita samozřejmě hraje zásadní roli a je nutné k ní přihlížet!2.1
Výpočet množství aspektů na jeden rok.
K čemu je to dobré? Zejména pro účely obecných předpovědí a také pro výběr optimálního data, kdy se můžeme pustit do zásadních věcí, nebo se naopak vyhnout zbytečným problémům. Z tohoto důvodu jsem připravil čtyři typy výpočtu:

1) maximální počet harmonických aspektů
2) minimální počet harmonických aspektů
3) maximální počet neharmonických aspektů
4) minimální počet neharmonických aspektů


Příklady:

1) Stiskněte tlačítko "Astrologické výpočty. V modrém panelu nahoře zaškrtněte "Množství aspektů". Ponechte harmonické (kladné) vpravo, počet můžete nechat 13 a stiskněte "Vypočítat množství asp.". (Startovní datum si před výpočtem můžete změnit). Ve výsledcích vidíte dny, kdy je počet harmonických aspektů roven, nebo vyšší, než třináct. Nyní zvolte třeba 17 a opakujte výpočet. Výsledný počet dnů se výrazně sníží. Zvolte si den s vysokým počtem aspektů a můžete se pustit do řešení větších věcí.

2) Nyní zopakujte postup, ale přepněte na Max. a zadejte číslo 2. Pro rok 2017 nenaleznete den, kdy by byly pouze dva harmonické aspekty. Zvolte 4 a vidíme dva dny, kdy je opravdu málo harmonických aspektů. Stiskněte "Prohlížet horoskop" a oba dva dny si prohlédněte. Úplně dole vidíte novou volbu - změnu času. Projeďte myší nad jednotlivými hodinami a vidíte mapu aspektů po celý den. (Zejména Měsíc jich často vystřídá hodně).

3) Přepněte na negativní (mínus vpravo) a zvolte číslo 2. Za celý rok naleznete jediný den, kdy jsou pouze dva negativní aspekty, 31.8.2017. Prohlédněte si jej a vidíte opravdu pouze dvě kvadratury, jinak je tam krásný trigonový trojúhelník, tento den bude příznivý a harmonický.

4) Přepněte na Min. Zvolte číslo 15 a vypočítejte. Na rok 201 vyjdou 4 dny s počtem 15 negativních aspektů a vyšší - sedmnáct 10.10.2017 Prohlédněte si tento den a uvidíte, že opravdu bude hodně náročný. Zaměřte se zejména na čas mezi 20 - 23 hodinou!!! Pěkné, že?:-)

Předpokládám, že z těchto čtyřech jednoduchých příkladů jsou výpočty predikcí docela jasné.2.1.2
Limity aspektů.
Veškeré výpočty jsou prováděny s orbisem cca 5 stupňů, s malým individuálním navýšením, v závislosti na planetě. Nejnižší orbis mají vnější planety. Počítat s větším orbisem (úhlovou roztečí) nemá pro tyto účely příliš význam.2.1.3
Započítávání konjunkcí.
Volba se jmenuje "CJN započítávat" a je možné jí použít pro harmonické, i neharmonické dny. Nicméně u konjunkcí je značně složité posoudit, jestli je harmonická, či nikoli a proto tuto volbu doporučuji pouze zkušeným astrologům. Laici si bohatě vystačí s výpočtem bez konjunkcí a autor tohoto programu ostatně také!:-)Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 0 | Sdílet na: | | |